Na plzeňském ledě dorost o branku prohrál

T ř e b í č - Solidní zápas odehráli dorostenci Horácké Slavie ve 37. kole extraligy. Na ledě plzeňského Lasselsbergeru však vstřelili pouze jedinou branku, kterou na 1:1 vyrovnával ve třinácté minutě první třetiny Málek. Domácí rozhodli o svém osmém vítězství v řadě až v minutě padesáté čtvrté, kdy se za záda Mikulkova z dorážky trefil Bessonov.

37.kolo, čtvrtek 19.1.2006
PLZ PLZ
2:11:1, 0:0, 1:0
¨Branky a nahrávky: 6. Novák (Kovář), 54. Bessonov (Zeman) - 13. Málek. Rozhodčí: Zubzanda - Jelínek, Šmíd. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:0 . Diváci: 74. Střely na branku: 44:18. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
HC ŠKODA PLZEŇ: Francouz - Pour, Zeman, Rutta, Špiler, Růžička, Jeřábek - Šimek, Trojan, Pitule - Bessonov, Kovář, Novák - Roušal, Urbánek, Lev.
SK Horácká Slavia Třebíč: Mikulka - Bartejs, Kadela, Švaříček, Málek, Berger, Jaroš - Němec, Kelner, Adámek - Rostislav Novák, Ivo Novák, Kaut - Vítek, Kuřátko, Horký - Kadela

Úvod utkání přinesl rychlý hokej, ale dlouho chyběla přesná finální přihrávka. Až v 5. minutě Lev s Roušalem roztočili kolotoč za brankou Třebíče, z čehož mohl těžit Trojan, radost mu ale zkazil pohotovým rozklekem Mikulka. Při střele plzeňského forvarda dokonce krátce probliklo červené světlo u brankového rozhodčího, avšak zatím zbytečně. Správně svítilo až o minutu později, kdy po akci celého útoku dorazil puk do odkryté klece Novák. Kapitán Lasselsbergeru tak šťastně oslavil své středeční narozeniny. Radost domácích nemusela trvat dlouho, hned po rozehrání se vrhli na zteč Horáci a Francouz musel předvést svou pohotovost proti dorážce Kuřátka. V 9. minutě byl za hákování vyloučen Pitule a zároveň za trochu přihraný pád Kaut a hrálo se ve čtyřech na obou stranách. Když si navíc po minutě šel odpočinout i Špiler, měli hosté dobrou příležitost k vyrovnání. Jenže paradoxně mohl ze samostatného úniku zvýšit Lev, v zakončení ale selhal, a tak platilo - nedáš, dostaneš! Pátý plzeňský hráč byl již na ledě, ale Západočeši se nemohli vymanit z tlaku, až od modré vypálil Málek a bylo vyrovnáno. Nemuselo být na dlouho, protože v 15. minutě hráli Plzeňští přesilovku, ale ani střely Špilera a Zemana ke gólu nevedly. Třebíč vzápětí faul Pituleho také nepotrestala, a tak první dějství skončilo smírně 1:1.

Druhou třetinu začal Lasselsberger v početní výhodě a měl i dobré příležitost, když nejdříve nájezd neproměnil Kovář a poté Pour trefil od modré čáry tyč. Další průběh připomínal samotný začátek zápasu. Hra se přelévala ze strany na stranu, ale šance chyběly. Až ve 25. minutě byl dvouminutovým trestem ohodnocen zákrok Málka a přesilovka přinesla domácím šanci dostat se do vedení. Plzeňští si sice vytvořili tlak, jenže neskórovali. Dvojku na straně Západočechů nepřinesl ani průnik Bessonova, který byl v zakončení faulován a branku minul. Horáci se dostali ke slovu až v 32. minutě v početní výhodě, ale ani oni nic nebezpečného nevymysleli. I nadále se hra odbývala ve více méně pravidelných sekvencích. Hosté si vytvořili tlak, nevystřelili, přišli o kotouč. Domácí se vrhli do rychlého protiútoku, individuálně se prosadili před branku, ale na zakončení jim čas nezbyl. Pravidelnost byla narušována pouze občasnými vyloučeními. V tomto duchu dospělo utkání až k druhé přestávce.

Téměř čtyři minuty se v poslední třetině hrálo bez přerušení, rychle se přelévající hra působila jako dobré hypnotikum. Šest minut mohli diváci se zavřenýma očima odpočívat, až poté by přišli o únik Horkého, i když ani jeho střela přímo do Francouze stav nezměnila. Oba týmy dávaly do hry vše, jen nedovedly přeměnit svoji snahu v nějakou pěknou hokejovou akci nebo alespoň ve vedoucí branku. V 52. minutě oslabil svůj tým Rostislav Novák, a dal tak šanci Lasselsbergeru. Domácí přesilovkou pohrdli, ale v plném počtu hráčů již skórovali. V 54. minutě dorazil za bezmocného Mikulku puk Bessonov. Dalším vyloučeným byl znovu hráč Třebíče Kadela. Tentokrát domácí jeho faul nepotrestali. V závěrečných čtyřech minutách se hra stále více kouskovala. Západočeši se již nehnali do útoku, spíše se soustředili na držení kotouče a klidné dohrání dobře rozehraného utkání. Horáci se nemohli dostat před Francouze, naopak sami museli čelit plzeňským výpadům. Naděje na vyrovnání podržel Mikulka, když lapil střelu Nováka, ale to samo o sobě Třebíčským nepomohlo, oni museli vstřelit branku, to se jim nepovedlo, a tak se z vítězství radovali domácí.