Nepovedený začátek stál body. Třebíč v Litoměřicích padla 1:2

Šlágr viděli v posledním předvánočním kole Chance ligy diváci v Litoměřicích, kde se utkaly dva nejlépe postavené celky tabulky. Lepší vstup do utkání měl domácí Stadion, který si během úvodního dějství vypracoval dvoubrankový náskok. Ten se později ukázal být rozhodujícím elementem třaskavého zápasu. Ve zbylých čtyřiceti minutách základní hrací doby už totiž Pavel Jekel neinkasoval. A protože jediným úspěšným střelcem bílých hvězd byl Lukáš Forman, který vstřelil jednu branku, odjeli Horáci z Litoměřic s prázdnou. K vyrovnání jim nepomohla ani urputná snaha při hře bez brankáře.

30.kolo, středa 22.12.2021
LTM LTM
2:12:0, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 9. Válek (Kracík, Sihvonen), 13. Sihvonen (J. Holý) – 36. L. Forman (Nedvídek, Krliš). Rozhodčí: Bejček, Čáp - Kokrment, Hnát. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 30:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Stadion Litoměřice: Král – P. Marcel, Černohorský, Výtisk, J. Holý, Klikorka, Jebavý – Válek, R. Přikryl, Sihvonen – O. Procházka, Kracík, M. Procházka – Berka, J. Jícha, M. Kadlec – Routa, Rouha, Hauser.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Mlčák, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Zukal – Šťovíček, L. Bittner, Gajarský – Krliš, Nedvídek, Vodný – Havlát, D. Michálek, Ferda – Křehlík, M. Zabloudil.

Souboj o první místo v tabulce začaly aktivněji domácí Litoměřice. Pavel Jekel v bráně Horáků se měl od prvních minut ostře sledovaného zápasu co ohánět. Se střelami Ondřeje Procházky a Riku Sihvonena si však zkušený brankář poradil. Na druhé straně zahrozil Ladislav Bittner, ale ani jeho pokus červené světlo nerozsvítil. První přesilovku utkání dostali k dispozici Horáci. Stalo se tak v desáté minutě, když na trestnou lavici putoval Černohorský. Svěřenci hlavního trenéra Pokorného si vytvořili několik střeleckých pokusů – pálili Vodný a Poizl. Brankář Litoměřic, Tomáš Král, si ale s jejich pokusy poradil. I proto zůstala početní výhoda týmu z Vysočiny bez využití. Byla to škoda, protože o pár vteřin později udeřilo na druhé straně. Ostřílený veterán Jaroslav Kracík našel milimetrově přesnou přihrávkou Lukáše Válka, který nedal ránou pod horní tyč Pavlu Jekelovi sebemenší šanci. Poté zamířil na lavici hanby Lukáš Zukal, což nabídlo Litoměřicím šanci zvýšit vedení. Úvod oslabení však bílé hvězdy zvládly velmi dobře. Tedy až do smolného vyhození, které zastavil na modré čáře pohotový Jan Holý. Mladý obránce Stadionu následně adresoval přesnou křižnou přihrávku přes celé pásmo Riku Sihvonenovi, který se ránou z voleje nemýlil. Proti tomuhle zakončení byl Pavel Jekel bez šance. Za Třebíč se snažil kontrovat Lukáš Forman. Elitní obránce vystřelil na Tomáše Krále hned dvakrát, ani jeden z Formanových pokusů si nicméně cestu za čáru nenašel. Po první třetině proto Litoměřice vedly 2:0.

Druhé dějství přineslo ze strany Třebíče o poznání lepší výkon. Že by se mohlo blýskat na lepší časy ukázala už přesilovka, kterou Horáci dostali ve 22. minutě. Ta sice zůstala bez využití, avšak zlepšený pohyb během ní signalizoval, že Třebíčští nic nebalí. Další početní výhoda už lidově řečeno smrděla gólem v litoměřické síti. Do velké šance se nejdříve dostal Michal Vodný. Útočník s číslem 44 na zádech zkusil bekhendové zakončení, ale na něj si ještě Tomáš Král počíhal. V téže přesilovce měl další dobrou pozici ke snížení Havlát. Ten sice brankáře Litoměřic překonal, avšak ve skórování mu zabránila tyčka. Havlát poté jen rezignovaně obrátil oči v sloup. Snaha bílých hvězd o zdramatizovaní zápasu nepolevovala ani po konci početní výhody. To se do samostatného úniku dostal Krliš, který se snažil střílet mezi betony Tomáše Krále – neuspěl. Právě tohle bylo poslední varování směrem k hráčům Litoměřic. Z další příležitosti bílých hvězd už totiž nemilosrdně udeřilo. Na konci rychlého výpadu do útočného pásma byl trochu netypicky obránce Lukáš Forman, jehož rána znamenala snížení stavu na 1:2 z pohledu Třebíče. Nutno říct, že zaslouženě. Litoměřice měly také svoje šance, byť už jich nebylo tolik jako v první třetině. Tu největší měl na své holi v osmatřicáté minutě Martin Procházka, na kterého zívala prakticky prázdná brána. On ji ale netrefil. Tento moment napsal za průběhem druhé třetiny pomyslnou tečku.

Třetí část hry začala ve svižném tempu. Víc práce měl v jejím úvodu opět Pavel Jekel, který ale všechny pokusy domácích hokejistů zpacifikoval. Především zákroky proti tutovkám Berky a Procházky stály za to. Zmínění útočníci Litoměřic možná ještě teď nechápou, jak je mohl třebíčský mág vychytat. Srovnání stavu zápasu měl ve svých rukou Havlát, jenže jeho bomba z pravého kruhu jen zaduněla o Královy betony. S blížícím se koncem zápasu Stadion vyklidil pozice. Svěřenci Davida Bruka jinými slovy rezignovali na jakoukoliv výraznější útočnou snahu a bedlivě bránili svůj těsný náskok. Na tahu byla Třebíč, která musela vstřelit minimálně jeden gól, aby si z Litoměřic odvezla bodový zisk. Smyčka se postupně utahovala. Slušnou možnost měl Michálek, kus černé gumy za litoměřického brankáře ale neprocedil. Pak už přišla na řadu hra bez brankáře, kterou Kamil Pokorný naordinoval svým svěřencům minutu a půl před vypršením základní hrací doby. Třebíčští měli tlak i střely. Především agilní Lukáš Forman vyslal dvě jedovky na Tomáše Krále, své štěstí zkusil také Lukáš Nedvídek. Bez úspěchu. I přes mohutnou snahu v závěru bílé hvězdy v hodině dvanácté nezazářily. Všechny tři body proto tentokrát zůstávají v Litoměřicích.

Autor reportáže Pavel Mandát

Kamil Pokorný - SK Horácká Slavia Třebíč: Dnes jsme šli do zápasu se špatně nastavenými hlavami. Alespoň v první třetině to tak bylo. Byli jsme pasivní, všude pozdě, vždy o krok pomalejší. Domácí toho využili a dali nám dva góly, čímž vlastně rozhodli zápas, protože další gól nám už nedali. Před druhou třetinou jsme si k tomu něco řekli a myslím, že ve druhé části zápasu jsme byli lepší. Jenže jsme z toho vytěžili jen jednu branku. Na začátku třetí třetiny jsme přežili dvě šance domácích, kteří se pak zatáhli do obrany a bylo to už jen o tom, jestli do brány něco dotlačíme nebo ne. Bohužel se nám už vyrovnat nepovedlo přesto, že šance tam byly a sáhli jsme i ke hře bez gólmana. Chyběli nám čtyři hráči základní sestavy, přišla zranění, dnes chyběl i Vojta Střondala po zranění ze závěru zápasu s Vrchlabím a extraligové celky, které nám pomáhaly, mají teď své starosti, a tak si některé hráče stáhly. Ale na to se nechceme vymlouvat, naopak, musíme se s tím vyrovnat. Kluci se dnes od druhé třetiny semkli a i přes to, že jsme dnes přijeli s menším počtem hráčů, šli za vyrovnáním až do konce. O to víc mě mrzí, že první třetinu jsme tak prováhali, protože tam se dnes rozhodlo.

Daniel Tvrzník HC Stadion Litoměřice: Po dlouhé pauze jsme chtěli do zápasu vstoupit aktivně, což se nám povedlo. Odehráli jsme skvělou první třetinu. Bohužel ve druhé třetině jsme zbytečnými ztrátami puku a propadáním při forčekingu úplně vypadli z role a nechali Třebíč vrátit se do zápasu. Před třetí třetinou jsme si k tomu něco řekli a celá třetí třetina byla odpracovaná přesně podle plánu. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě proti silnému a organizovanému mužstvu.