OLO-TRE 2:1: K bodu z Olomouce scházelo málo

T ř e b í č - K dalšímu ligovému zápasu zajížděli hokejisté Horácké Slavie Třebíč do hanácké metropole - Olomouce. Už v sedmé minutě se hostům podařilo vstřelik branku, jejímž exekutorem byl Jan Korotvička po asistenci Bedřicha Ščerbana. To však bylo ze strany Třebíčských vše. Domácí brzy vyrovnali a ačkoliv hosté drželi nerozhodný stav po celou druhou třetinu, nakonec pět minut před koncem třetí části podruhé kapitulovali a z Hané odjíždí s nepořízenou.

26.kolo, středa 23.11.2005
OLO OLO
2:11:1, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 9. Ministr (Šafařík), 55. Ministr (Šafařík) - 7. Korotvička (Ščerban). Rozhodčí: Husička - Machálek, Škach. Vyloučení: 6:10, navíc Varakas (OLO) - Hrbáček (TRE) oba 10 minut OT. Využití: 1:0. Diváci: 650.
HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Šafařík, Bartoň, Vlček, Šmach, Faltýnek, Protivný, Varakas - Smejkal, Ministr, Bouz - Metlička, Karný, Šimo - Žajgla, Najdek, Slaninák - Hradecký, Čuřík, Hebar.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Hrbáček, Lukáč, Šefčík, Lučka, Ščerban, Sláma, Rehák - Pelán, Oliva, Zahradník - Laš, Korotvička, Tatarčík - Fryauf, Sobotka, Látal - Čech, Hanzal, Květoň.

Utkání nezačalo pro Olomouc šťastně, jmenovitě pro Slanináka, který se po 24 vteřinách hry nepříjemně srazil s protihráčem a s naraženým a oteklým stehnem nemohl ve hře pokračovat. Ve 3. minutě zkoušel po samostatném průniku nadvakrát překonat Luňáka Ministr. V 6. minutě bylo rušno před Žigárdym, rána Hrbáčka nadělala pořádné zmatky v olomoucké obraně a třebíčský Lukáč, ke kterému se kotouč odrazil, netrefil olomouckou odkrytou klec. Opravdu udeřilo až v 7. minutě, když Ščerban, v rozehrávce nedůrazně atakován Karným, přes celé kluziště našel na modré Korotvičku a ten jednoduchým dloubákem překonal nešťastně vyjetého Žigárdyho, 0-1. Korotvička poté smeknutím helmy a hlubokou úklonou poděkoval třebíčskému kapitánovi za chytrou nahrávku. Moru ale gól nezaskočil, v 9. minutě Šafaříkovu bombu od modré dorazil za Luňákova záda Ministr 1-1. Po oboustranných gólových vizitkách se ale hokejovost začala vytrácet, na zakončení akce čekali diváci až do 12. minuty, kdy Smejkalův průnik nedokázal do sítě dotáhnout Bouz. Luňák měl práci až se střelou Šima, kterou ale efektním semaforem ukryl v lapačce. Ve 14. minutě zvedl svou hůl příliš vysoko Lučka a daroval Olomouci početní výhodu. Přesilovku domácí ale doslova protrpěli, dobře bránící Horácká Slavia nenechala Moru ani zakombinovat. Hosté se do šancí často také nedostávali, ale v 18.minutě stačili Pelánovou střelou a Korotvičkovou dorážkou nadělat v obraně Mory opět pořádný chaos. Složitou situaci vyřešil faulem Ministr. Třebíč ovšem s přesilovkou naložila po olomouckém vzoru a skóre se do sirény nezměnilo.

Druhé dějství zahájila Třebíč, po faulu Šafaříka, přesilovkou, jejími výsledky byly Šefčíkův a Fryafův pokus a také Ščerbanova tečovaná rána, se kterou měl Žigárdy problémy. Ve 24. minutě prokázal dalším prohřeškem proti pravidlům Ministr, že první pětka dnes nemá svůj den, ovšem po půlminutce se stejným faulem prezentoval i třebíčský Tatarčík a hrálo se ve čtyřech. Většího prostoru na ledě ale hráči využívali spíše k odpočinku. Ve 27. minutě se hostující střídačka nedohodla kdo půjde na led a přílišný počet hráčů neunikl pozornosti rozhodčích. Kombinace ale opět nebyla ozdobou herního projevu Mory a Luňák tak dvě minuty v bráně znuděně prozíval. Utkání se stále více propadalo do šedivého průměru, zakládání akcí končilo po nepřesnostech oboustranně vždy ve středním pásmu. Hokej se postupně vytrácel a na olomouckém stadiónu fungovala pouze píšťalka rozhodčího, ozývající se po častých zašlápnutích kotouče a mnoha zakázaných uvolněních. Ve 33. minutě ale její hvizd znamenal trest pro hostujícího Květoně za vysokou hůl. Čtyřce Horácké Slavie ale stačilo v obraně pouze stát, kombinace Olomouce byla zcela neškodná. Šanci Mory zvýšil Šefčík, který svým faulem poslal hosty na půlminutu do tří. Protáhnout se tak mohl Luňák proti jediné střele Kříže. Hosté poté dokonce v oslabení zahrozili, po Pelánově pasu ovšem Sobotka nepřestřelil ležícího Žigárdyho. Do tempa se hosté dostat nemohli, a to díky vlastní nedisciplinovanosti, ve 39.minutě odešel za držení odpočívat Pelán, k němu si za chvíli přisedl ještě Hrbáček za stažení Ministra, ale 30 vteřin zbývajících do sirény bylo pro Olomouc málo.

Poslední dějství zahajovala Mora dohrávanou přesilovkou, ale v přestávce se na tuto variantu lépe připravila Třebíč a nedopustila ohrožení Luňáka. Navíc se ve 44. minutě karta vyloučení obrátila, za hákování byl potrestán Bouz. Přesilovka Horácké Slavie ale také nebyla nijak oslňující, přesto dvakrát pálil Lukáč. S přibývajícím časem začínalo být jasné, že o utkání může rozhodnout náhoda. Jednu takovou šanci měl ve 47.minutě Ministr, ale Luňák zareagoval včas. Poté stihnul vypálit ještě Metlička a rodící se tlak Mory ještě posílil svou hrubostí hostující hráč. Ale ani tato přesilovka nepřinesla žádané ovoce v podobě větší koncentrace střel. Až po jejím skončení vypálil svou pověstnou dělovku Kříž, sestřelil Luňákovu masku, která třebíčskému brankáři odletěla na několik metrů. V 52. minutě napřáhl Kříž znovu, Luňák tentokrát nastavil rameno. Hosté zahrozili z protiútoku, Tatarčík ovšem nedokázal trefit poskakující kotouč. Mora však byla aktivnější, osud utkání jí byl pravděpodobně méně lhostejný, navíc v 53. minutě odešel na trestnou další hráč Třebíče. Vteřinu před skončením této přesilovky se Olomoučtí konečně dočkali, svou spolupráci na první brance, kterou doslova okopírovali, si zopakovali Šafařík s Ministrem 2-1. Šance na vyrovnání přišla pro tým z Vysočiny v 58. minutě po vyloučení Bartoně. Porada při oddechovém čase a následné odvolání Luňáka však Třebíči ke zkorigování stavu nestačily.

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): “My jsme, vzhledem k naší situaci, jeli k utkání s cílem bodovat. Hra byla založena na obraně a bránění středního pásma. To se nám dařilo v průběhu utkání, ale zasahovala nám do toho častá vyloučení. Toto hru rozhodilo, někteří hráči byli přetíženi, někdo naopak více seděl, hra ztratila rytmus, což byla nevýhoda. Nakonec se nám vymstila naše taktická nekázeň, kdy v konci přesilovky náš hráč, který měl kotouč pod kontrolou, namísto vyhození zkouší nějakou pofidérní akci, soupeř se puku zmocňuje a přichází rozhodující gól. To je škoda a určitá arogance vůči spoluhráčům, za odvedenou práci jsme si bod zasloužili.“

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): “Před zápasem jsme věděli, že nás čeká těžký soupeř, jsou velmi dobře individuálně silově vybavení, jsou silní v osobních soubojích. Z toho jsme měli obavy, věděli jsme, že budou vyhazovat často kotouče, z toho může vzniknout chyba. Také to pro nás tak začalo, dívali jsme se moc dopředu, ale za zády nám zůstal hráč a soupeř vedl. Snažili jsme se o tlak, odráželo se nám to ale jinam, než jsme chtěli, přesilovky, která nám jindy vycházejí, dnes nešly. Myslím, že jsme trošku unaveni, týden volna teď bude zasloužený. Dnešní zápas byl otázkou vůle, nikoliv herní krásy. Máme tři body, to je pro nás podstatné a za to hráčům děkuji.“