OLO-TRE 3:2pp - Zisk bodu znamená udržení nebarážové pozice

O l o m o u c - Další těžké utkání čekalo Třebíč v hanácké metropoli. Olomoučtí Kohouti sice první třetinu vyhráli 2:0, Horácká Slavia však v následující části snížila v oslabení Škodovou brankou na 2:1. Důležitý gól, který pro Třebíč znamenal zisk dalšího cenného bodu, padl 44 vteřin po zahájení poslední dvacetiminutovky. Jakub Žiška jako správný kapitán zavelel ke zteči a srovnal na 2:2. Další góly v normální hrací době již nepadly a zápas dospěl do prodloužení. V něm se po minutě trefil olomoucký štírek Milan Ministr, který rozhodl, že v Olomouci zůstávají dva body, Třebíč si odváží jeden.

50.kolo, středa 9.2.2005
OLO OLO
3:2p2:0, 0:1, 0:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 9. Bartoň (Světlík), 19. Ministr (Bartoň), 61. Ministr (Kárný) - 26. Škoda, 41. Žiška (Němec). Rozhodčí: Trombík - Šimůnek, Vrdlovec. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 400. střely na branku: 23:39. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
HC Olomouc: Žigárdy - Bartoň, Hebar, Houdek, Hrabal, Hradecký, Hruška, Kárný, Ministr, Najdek, Smejkal, Světlík, Šafařík, Vlček, Zbořil, Žajgla.
SK Horácká Slavia Třebíč: Slávik - Beroun, Fryauf, Holý, Horák, Hrbáček, Kališ, Kubiš, Míka, Němec, Oliva, Sobotka, Ščerban, Šefčík, Škoda, Valko, Vrbata, Žiška.

Po krátkém pokusu o úvodní tlak ale hosté poměrně rychle vychladli a Mora kontrovala dvěma brankami. Ve 2.třetině se Horáská Slavia podívala před olomouckou branku již častěji, zásluhou četných přesilových her, kontaktní gól však vstřelila paradoxně ve vlastním oslabení. Vyrovnání přinesl Třebíči už samotný úvod poslední třetiny, poté už byla hra rozkouskovaná a dospěla až do prodloužení. Tam bylo vidění v praxi přísloví:“Nedáš, dostaneš.“, když po obrovské šanci hostí z Vysočiny proměnila Olomouc rychlý brejk.

První střelou do utkání vstoupili hosté, Fryauf však svůj pokus nasměroval do Žigárdyho, za chvíli předvedli závar Žiška se Škodou, ležícího gólmana Olomouce nedokázal však nikdo přehodit. Ve 4.minutě se tváří v tvář Žigárdymu ocitnul Valko, zamířil však nad. Kohouti se před Slávika dostávali jen sporadicky, do 7.minuty nedokázali hostujícího gólmana ohrozit. První vážnější šanci domácích měl Hradecký, když dostal namazáno na modrou od Smejkala, střela se odrazila od klubka hráčů clonících Slávikovi. Kohouti svůj pomalejší vstup do utkání proměnili v 9.minutě ve vedoucí branku, Bartoňova bomba od modré sice zasáhla Slávikův pravý beton, kotouč však měl dostatek energie, aby doputoval až do sítě 1-0. Mora získala půdu pod nohama a začala se více tlačit dopředu. V 10.minutě odešel za držení Fryauf, Slávik musel v přesilovce čelit nejprve ráně Světlíka, poté z nadějné pozice nezakončil Ministr a nakonec zvednul Hebar svůj bekhend do břevna třebíčské branky. Hosté se po přestálém oslabení nemohli dostat do tempa a Kohouti jejich nekoncentrovanosti využívali k zlepšení své kombinace. Najdek našel na modré zpětnou přihrávkou napřaženého Zbořila, toho ale včas stačil odtlačit hostující obránce. Až ve 14.minutě se dostali ke slovu hosté. Tvrdou bombu Hrbáčka musel Žigárdy likvidovat špičkou pravého betonu. Hra se přestěhovala do středního pásma, nepřesné rozehrávky na obou stranách nechávali brankáře nezaměstnanými. V 17.minutě zkoušel své štěstí po vyhraném buly Hebar, Slávik si však poradil s jeho střelou vyrážečkou. O minutu později, po přečíslení, připravil Smejkal ideální pozici Hradeckému, ten ale po mohutném nápřahu trefil jen boční síť. V 19.minutě zamotali Kohouti hostující pětici několika šancemi, nejprve nezakončil Žajgla, Slávik potom stihnul čelit i ráně Bartoně, k vyražené střele se dostal Ministr a s přehledem zasunul mezi Slávikovy betony 2-0.V samotném závěru ještě netrefil kotouč u pravé tyče číhající Smejkal a nezužitkoval tak perfektní Najdkovu přihrávku.

Do 2.třetiny vstoupili lépe domácí, Hradecký připravil palebnou pozici pro Houdka, Slávik byl ale na místě. Ve 23.minutě to opět zkoušel příklepem Bartoň, v cestě tentokrát stálo Slávikovo rameno. Pohlednou přímočarou akci předvedli za chvíli hosté, Oliva přesně našel rozjetého Berouna, Žigárdy musel před sebe vyrážet střelu letící těsně nad ledem. Ve 25.minutě nechal zcela zbytečně nastavenou nohu protihráči Holý a Mora šla do přesilovky. Hostujícímu Škodovi se ale podařilo vystihnout na modré přihrávku mezi olomouckými obránci a ranou pod břevno nedal překvapenému Žigárdymu šanci 2-1. Gól v oslabení třebíčské povzbudil, zbytek oslabení odehráli s přehledem. Ve 30.minutě se k delšímu pobytu v olomouckém obranném pásmu dostala Žiškova formace, Žigárdy musel čelit ranám Kubiše a Němce. Za chvíli později se ve středním pásmu otáčel kolem Světlíka Vrbata. Pro olomouckého beka znamenal tento souboj dvouminutový trest za nedovolené bránění, hostující útočník skončil hůře, poranil si nervové zakončení, což mu znemožnilo ovládat a vůbec cítit své chodidlo, nemohl bruslit ani chodit a musel z utkání odstoupit. Žigárdymu nadělali starosti zejména střely obránců, zvláště nebezpečná byla rána Ščerbana, Kohouti však oslabení přežili bez újmy. Po skončení přesilovky musel Žigárdy ještě likvidovat příklep Kališe z mezikruží. Ve 34.minutě se hosté dostali do samostatného nájezdu, Holého však stáhnul Šafařík drobným háčkem a hosté, kteří se dožadovali trestného střílení, měli možnost další početní výhody. Přes minutu přesilovkového času odehrála před olomouckou brankou v obrovském tlaku Žiškova lajna. V momentě, kdy vyloučený kapitán domácích skákal na led, stihnul T.Vlček podrazit pronikajícího Škodu a Třebíč mohla plynule pokračovat v početní výhodě. Velkou šanci v ní spálil Sobotka, když bekhendem minul téměř odkrytou branku po skvělé třebíčské kombinaci. Pro Žigárdyho znamenala ještě nebezpečí teč Němce, který se snažil usměrnit bombu Kališe.

Úvod poslední třetiny vyšel skvěle Horácké Slavii. Už po 44 vteřinách hry trefil skulinu mezi Žigárdyho betony kapitán Žiška 2-2. Ve 44.minutě se olomoucký brankář pouze ohlížel po střele Hrbáčka, která jen těsně minula jeho pravou tyč, stejnou ránu předvedl na druhé straně z protiútoku Hebar, který se pěkně uvolnil. Do další zteče se Hebar pustil ve 47.minutě, Horák ho však zastavil za cenu nedovoleného zákroku. V přesilovce se Kohouti vrátili ke svému letošnímu standardu. Početní výhodu odehráli daleko od třebíčské branky, bez jediné známky ohrožení či přímé střely. V polovině poslední třetiny se hra opět přemístila do středního pásma. Nepřesné rozehrávky a častá zakázaná uvolnění udělala ze hry nepohledný hokej. Jediný vzruch tak přinesla neopatrnost Ministra, když nacouval do Slávika a byl vyloučen za napadení. Třebíč přehrála olomouckou obranu až v samém závěru početní výhody, Valko našel diagonálně Škodu, proti střele z první však stál rychle přesunutý Žigárdy. V 58.minutě prověřil pozornost olomouckého gólmana po průniku z levého křídla Fryauf. Na druhé straně se k individuálnímu průniku nadechnul Ministr, Kališ ho však skvělou rybičkou stačil na poslední chvíli zbavit kotouče. Mora se v závěru snažila strhnout vítězství na svou stranu, nastěhovala se před Slávika, ovšem kombinace olomouckých hráčů byly až hrůzostrašně nepřesné. Když nevyšel ani Smejkalův nadějný pokus, mohlo se jít do prodloužení. Třebíč zvolila v nastaveném čase riskantní variantu se třemi útočníky a jedním obráncem, na další bod z olomouckého ledu měl doslova namazáno Oliva, jeho pokus však skvělý Žigárdy zmařil a z následného protiútoku posunul Karný Ministrovi, který přesnou střelou mezi Slávikovy betony rozhodnul o ukončené utkání 3-2.

Jiří Otoupalík (trenér SK Horácká Slavia Třebíč): “Do utkání jsme nevstoupili vůbec dobře, chtěli jsme co nejdéle udržet bezbrankový stav, zodpovědně bránit a dostávat se do brejků. To se nám ale nepodařilo, prohrávali jsme 2-0. Po I.třetině ale nastalo zlepšení a začátek 3.třetiny se nám vydařil, utkání se nám podařilo srovnat. Měli jsme i několik dobrých příležitostí, s troškou štěstí jsme mohli i zvítězit. Do prodloužení jsme nastoupili s riskantním složením čtveřice, pouze jeden bek naskočil za třemi útočníky. Chtěli jsme se porvat o ten bod, bohužel na naši neproměněnou vyloženou šanci odpověděli domácí brankou z protiútoku. Získali jsme bod, Opava taky, rozhodovat může až poslední kolo.“

Kamil Přecechtěl (trenér HC Olomouc): “Do utkání jsme šli s tím, že nechceme nijak ovlivňovat soutěž ani pro Třebíč ani pro Opavu. Kluci odvedli poctivý zodpovědný výkon. Začátek nám vyšel, ovšem ve 2.třetině nás srazili oslabení, odehráli jsme téměř deset minut ve čtyřech za poměrně sporné fauly. Utkání jsme ale v prodloužení vyhráli, což je pro nás jedině dobře a chci hráčům poděkovat za přístup, ukázali, že mají nějakou morálku. Je to mužstvo, které šlo v poslední čtvrtině soutěže hodně do sebe a odehrálo ji velice dobře. Dnes jsme doma prostě nechtěli prohrát a být potom všelijak napadáni, byli jsme pod velikým tlakem, kluci to jistě také cítili. V prvních pěti minutách, kdy jsme se nedostali k puku, by pro nás případná obdržená branka znamenala zlom a utkání by dopadlo jinak. My jsme však skórovali a druhou polovinu utkání jsme byli lepším mužstvem. Do posledních utkání půjdeme v silné sestavě, hráči z extraligy mají přestávku a už dnes se ptali, zda mohou jít do posledních zápasů s námi.“