OLO-TRE 4:2 – Třebíč nedokázala vyrovnat, nakonec inkasovala do prázdné branky

O l o m o u c / T ř e b í č – Svěřenci trenéra Horešovského se v utkání proti Olomouci snažili navázat na velmi dobrý pondělní výkon proti Chomutovu. V první třetině úspěšní nebyli a odcházeli do šaten s jednogólovým mankem. Herní projev Horácké Slavie se zlepšil v druhé části, kdy se dvě vteřiny před sirénou trefil Martin Čech. Poslední dvacetiminutovka byla ve znamení rychlých gólů – v prvních šesti minutách se skóre měnilo hned třikrát. Nejprve Olomouc strhla vedení na svoji stranu, ihned poté srovnal Kališ na 2:2. Vzápětí opět zaúřadovali Kohouti. Na tento gól se Třebíčští marně snažili odpovědět, nevyšla jim ani power-play, v níž vteřinu před koncem inkasovali do prázdné branky.

24.kolo, středa 17.11.2004
OLO OLO
4:21:0, 0:1, 3:1
Branky a nahrávky: 10. Šafařík (Hebar, Najdek), 41. Najdek (Hebar), 46. Karný (Ditrich), 60. Smejkal (Karný) - 40. Čech (Kubiš), 44. Kališ. Rozhodčí: Zubzanda - Chochola, Pokorný. Vyloučení: 4:8. Využití: 3:0. Diváci: 890.
HC Olomouc:
SK Horácká Slavia Třebíč: Slávik - Beroun, Čech, Fryauf, Horák, Hrbáček, Kališ, Kubiš, Kučný, Míka, Sobotka, Svačina, Škoda, Valko, Vrbata, Žiška.

Utkání na olomouckém ledě začalo oboustranně opatrně, oba týmy vyčkávaly, s čím přijde soupeř. A tak se až ve 4. minutě osmělil hostující Fryauf a lehkou střelou prověřil Tihlářovu lapačku. Kohouti se dostali Martinkou do dobré pozice až o minutu později, na opačné straně kluziště však zůstal po srážce ležet Lukáš Valko a rozhodčí přerušil rodící se olomouckou šanci. Smůlu při pokusu vyhodit kotouč z pásma měl hostující brankář Slávik, puk zamířil mezi diváky, a v souladu s pravidly tak byla Kohoutům nabídnuta první přesilová hra. V ní našel Hebar Karného, který posunul mezi kruhy na Žajglu, ten však přestřelil nejen Slávika, už čekajícího v rozkleku, ale i branku. Ihned po skončení této nevyužité početní výhody odešel na trestnou lavici na oplátku obránce Mory za nedovolené bránění. Hosté se usadili v obranném pásmu před Tihlářem, ke střele se však dostal pouze Škoda. Puk, tečovaný klubkem hráčů, skončil v obličeji bránícího Vlčka a rozhodčí museli opět přerušovat. V 10. minutě se dočkali gólového úspěchu domácí. Najdek přihrával rozjetému Hebarovi, ten chytře vrátil za sebe do tandemu Šafaříkovi, který střelou po ledě donutil Slávika kapitulovat. Ve 12. minutě si přesilovku vyzkoušeli opět hosté, po střele Míky dorážel Fryauf, puk prošel nepovšimnutý celým brankovištěm. Vzápětí se podařilo ujet Najdkovi, při pokusu zakončit svou akci však zlomil hůl. V 15. minutě odešel na lavici trestů Kališ, na Olomouckých však bylo vidět, že se do přesilovky nijak nehrnou, odehráli ji ve středním pásmu, jako by už od první třetiny chtěli bránit hubený jednogólový náskok. Rozehrávku olomouckých beků dokonce vystihnul Škoda, přebruslil celé hřiště, jeho ránu ale stihnul Tihlář ztlumit na prsou. Hosté však opět faulovali, v samém závěru třetiny se Mora tentokrát dostala v přesilovce do útočného pásma, při střele Hebara se musel Slávik spolehnout na svůj reflex. Speciální přesilovková lajna Kohoutů poté roztočila kolotoč, vynutila si však pouze další vyloučení a 19 vteřin hry 5 na 3. Hosté však vyhráli buly, vyhodili, a zažehnali tak největší nebezpečí.

Druhou třetinu začínali Kohouti minutovou početní výhodou. K zakončení, které neznamenalo přílišné nebezpečí pro Slávika, se dostal Najdek. Hosté poté předvedli, že na Hanou nepřijeli pouze bránit, jak ukazovali ve třetině první. Svou aktivní útočnou hrou začali Kohouty jasně přehrávat, dostávali se často před Tihláře, díky jehož zákrokům se ukazatel skóre neměnil. Ve 22. minutě vypálil z úhlu Škoda a ještě v téže minutě stačil zaměstnat Tihláře Kališ tvrdou ránou. Na trestnou lavici za krosček odešel olomoucký Šafařík, hosté uzamkli Kohouty v obranném pásmu, pokus třebíčského forvarda Valka musel Tihlář likvidovat akrobatickým zákrokem. Hosté se osmělovali stále více, očividně získávali půdu pod nohama. Ve 27. minutě vytahoval Tihlář s obtížemi vyrážečkou střelu Martina Čecha, ve 28. minutě pomohl strážci olomoucké svatyně Klimeš, když v posledním okamžiku ukončil spolupráci Fryaufa a Žišky. V 30. minutě přiťuknul na modré třebíčský Horák kotouč napřaženému Hrbáčkovi, jeho bomba však skončila v Tihlářově lapačce. Do ojedinělého protiútoku se dostal domácí Hebar, který vystartoval po rozehrávce třebíčských beků, nechal však pouze vyniknout Slávika. Další minuty se nesly ve znamení dvojice Fryauf-Žiška. Nejprve doslova vpadli do olomoucké obrany a jedovatá střela třebíčského kapitána rozduněla mantinel, o chvíli později přečetl jejich nacvičenou spolupráci Tihlář a efektní rybičkou jim sebral finální přihrávku. Tlak hostí evidentně sílil, před Tihlářem bylo stále rušno, aktivita hostí však vyústila pouze v taktickou chybu střídačky. Za šest hráčů na ledě museli hosté pykat, pro Kohouty však přesilovka ve 37. minutě znamenala pouze dvouminutový oddych, prakticky se nedostali do útočného pásma. Když už se viděli všichni Olomoučtí v šatnách, pouhé dvě vteřiny před druhou sirénou se podařilo Kubišovi s Čechem doslova protlačit kotouč za Tihlářova záda. Hosté tedy odcházeli do šaten v psychické výhodě, neboť jejich tlak v průběhu druhé třetiny přinesl v jejím závěru zasloužené ovoce.

58 vteřin bylo odehráno ze třetí třetiny a ruce nad hlavu zvedal Robert Najdek, když po nezištné přihrávce Hebara zpoza brány našel skulinu mezi Slávikovými betony. Hostům však stačily necelé dvě minuty, aby vrátili ukazatel stavu opět na vyrovnané skóre. Na odražený puk ve vlastním obranném pásmu totiž nereagoval obránce Dostál, proto se ho zmocnil Kališ a s přehledem zavěsil puk nad Tihlářovo rameno. Stav vydržel nezměněn opět pouhé dvě minuty. Dittrich posunul puk na rozjetého Karného, ten se elegantně zbavil dotírajícího obránce a prostřelil Slávikovy betony. Kohouti poté předvedli zdařilý přechod přes střední pásmo, když Najdek přepustil diagonální pas od obránce až na modrou ke Komínkovi, ten svou prudkou střelou nadělal Slávikovy nesmírné problémy. Ve 48. minutě se do sebe pustili Hebar s Horákem a šli si nuceně odpočinout na trestnou lavici. V těchto chvílích se hosté začali nadechovat k závěrečnému náporu. Nejprve Kučný vystřelil ihned po vyhraném buly, po dalším úspěšném vhazování to zkoušel zápěstím Kubiš. Sílící tlak hostí přibrzdil Svačina, když podrazil pronikajícího Žajglu. Domácí však přesilovku využili pouze k oddechu, netlačili se do útoku, prostor začali opět získávat hosté. V momentě, kdy se opět dostávali do tempa, na konci 53. minuty, zbytečným útočným faulem opět pozdrželi své snažení. Oslabení však sehráli s přehledem, opět nedopustili, aby se kotouč vůbec dostal do jejich obranného pásma, drželi olomoucké po celé dvě minuty ve velice uctivé vzdálenosti. V 57. minutě se přeci jen Kohouti před Slávika dostali, nejprve střílel Ministr do břevna, branka však již v ten moment byla posunutá Smejkalem, který skončil po ataku hostujícího beka v síti, po vhazování našel opět Ministr před brankou Hebara, jeho pokus však ztroskotal na betonech třebíčského gólmana. S blížícím se koncem střetnutí se dostávali ke slovu také hosté. Trio Valko-Beroun-Míka vytvořilo před Tihlářem obrovský závar, olomoucký gólman vyrážel několikrát puk pouze před sebe, až se mu ho podařilo vyhodit z pásma. Tam se ho zmocnil Ministr, třebíčský obránce Hrbáček trestuhodně upadl na vlastní modré, a nabídl tak olomouckému útočníkovi možnost vyzkoušet si samostatný nájezd - Slávik však zůstal koncentrovaný. V 58. minutě tvrdě vystřelil třebíčský kapitán Žiška, Tihlář však stačil kotouč ztlumit a hostům nezbylo, než vzít si oddechový čas. Na olomouckém kluzišti tak diváci opět mohli vidět záverečnou hru bez brankáře, mnohým se jistě těžce nadechovalo po tečované střele Hrbáčka, která lízala levou tyč Tihlářovy brány a v mnohém připomínala pro Kohouty nepodařený závěr minulého domácího utkání. Dnešní scénář však byl napsán jinak a pro domácí šťastněji. V poslední sekundě totiž do prázdné brány zpečetil výsledek utkání olomoucký Smejkal.