SDO: VSE - TRE 6:3 - Na Lapači Třebíčští bojovali, ale nakonec podlehli

T ř e b í č - V jednadvacátém kole extraligy staršího dorostu zajížděli třebíčští mladíci na horký led stadionu Na Lapači. Po vítězství v minulém kole v Havířově chtěli Horáci potvrdit zlepšenou formu, což se jim povedlo, ale na silný Vsetín, jenž má v týmu nejlepšího hráče soutěže Káňu, to tentokráte nestačilo. První branku Slávistů na 1:1 vstřelil Michal Vlašín, trefili se i Peroutka a Deveri.

21.kolo, středa 28.10.2009
VSE VSE
6:33:1, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 2. Slováček (Klimek, Káňa), 6. Klimek (Slováček, Káňa), 19. Ptáčník (Žabčík), 31. Tyralík (Pelc), 40. Fryšara (Slováček , Káňa), 44. Kitsberger (Ptáčník) - 4. Vlašín (Paták, Deveri), 25. Peroutka (Krejčí, Paták), 59. Deveri (TS). Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 190. Střely na branku: 52:17. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 6:2, 6:3.
VHK Vsetín: Bača - Hurtík, Žák, Tyralík, Pelc, Bachor, Žabčík, Fryšara - Kozák, Podešva, Kajaba - Káňa, Slováček, Klimek - Kývala, Kitsberger, Ptáčník - Pešat, Daněk, Jurík
SK Horácká Slavia Třebíč: Dusík (59. Máj) - Peroutka, Krejčí, Jakič, Pálka, Vyhnalík, Donutil, Papák, Vlašín, Deveri, Stromecký, Šulc, Marek, Weiss, Kopec, Nechvátal

V duelu vsetínských starších dorostenců s Třebíčí na sebe první branka nenechala dlouho čekat. Již po 112 sekundách hry se totiž k přihrávce před branku protlačil Káňa, ač tísněn dokázal dvakrát vystřelit a jeho opakovaný pokus doklepl pohodlně, takřka z brankové čáry, číhající Slováček (1:0). Ani podceňovaná Třebíč ovšem nezahálela a i ona svou první příležitost přetavila v branku. Po obléhání hostující branky vyrazili jihomoravené k rychlému protiútoku a byl to dojíždějící Vlašín, kdo doklepl Deveriho vyraženou střelu za záda bezmocného Bači (1:1).

Po vyrovnávací brance se Valaši znovu vrhli do útoku, do vyložené šance se ale přes pečlivě pracující defenzívu hostů nemohli propracovat. Až v polovině 6. minuty fauloval Peroutka a Vsetínu stačilo půl minuty k využití početní výhody. Před brankou zcela osamocený Klimek tečoval přízemní nahození od modré a hostující gólman Dusík se pak již mohl, při vytahování touše ze sítě, pouze rozčilovat nad svými obránci (2:1). V zápětí si přesilovku zahrála i Třebíč a mnoho nechybělo, aby znovu zkopírovala předchozí vsetínský úspěch. Střela z mezikruží nadělala Bačově lapačce nečekanou práci.

V dalších minutách první třetiny pokračovala neurovnaná hra. Hosté dál spoléhali především na pečlivou hru zezadu a vsetínští se jen stěží prosazovali do výraznějších příležitostí. Na sklonku 16. minuty ale pomohl Vsetínu opět Peroutka, který v krátkém sledu dvakrát fauloval, za což byl oceněn čtyřminutovým výletem na trestnou lavici. Dlouho Valachům trvalo, než se brankově prosadili, půl minuty před vypršením trestu ale našel Žabčík ideální střílenou přihrávkou, u tyčky číhajícího, Ptáčníka a tomu stačilo pouze usměrnit puk mezi tři tyče (3:1). Závěr třetiny již přinesl pouze vyloučení Hurtíkovo, po prvním dějství tak odcházeli hostující hráči do šaten s dvoubrankovým mankem.

Úvod druhého dějství přinesl dohrávku hostující přesilovky a s ní i puk v síti domácího mužstva. Ten byl však vyražen z Bačova držení současně s hvizdem rozhodčího a ten tak branku neuznal. Tato přesilovka tudíž zůstala nevyužita, již v té další, při vyloučení Slováčkově, se ale hosté radovali. Stačilo jim k tomu pouhých 12 vteřin, kdy po rychlé kombinaci vypálil od modré Peroutka a přemisťující se Bača na přesně umístěnou střelu nedosáhl (3:2).

Třebíč, byť byla takřka soustavně pod domácím tlakem, se tak znovu vrátila do hry. Domácí toho totiž z převahy příliš vytěžit nedokázali a brankáře Dusíka tudíž zaměstnávaly takřka výhradně střely z větší vzdálenosti. V minutě 29. mohli jít hosté při vlastní oslabení dokonce do brejku, nedokázali si však přesně přihrát. Střeleckou nemohoucnost vsetínských hráčů nakonec ukončil v 31. minutě obránce Tyralík. Při hře čtyři na čtyři se před vlastní brankou chopil puku, obloukem kolem mantinelu s ním vyrazil vpřed a svou sólo akci zakončil přesnou křížnou střelou do růžku Dusíkovy branky (4:2). Po této uklidňující trefě Valaši i nadále pokračovali v dobývání hostujícího obranného pásma, často však zapomínali na zadní kolečka a nebýt nepřesností Třebíčanů, kteří si svými špatnými přihrávkami sami zhatili hned několik přečíslení, mohli za tento svůj neduh nejednou pykat.

V minutě 34. předvedl pohlednou akci s precizní přihrávkou na konci Ptáčník, střílející Kitsberger však nechal vyniknout Dusíka. O tři minuty později neuspěl po Juríkově akci ani dorážející Ptáčník a zvýšení náskoku nepřinesla ani následná domácí přesilovka. Těsně po jejím skončení neproměnil 100% příležitost dorážející Káňa, v pokračující akci ale doputoval puk na modrou, odkud napřáhl Fryšara a střelou, jež se odrazila o tyčku, překonal brankáře Třebíče po páté (5:2). Po dvou třetinách tak odcházeli Vsetínští do kabiny s uklidňující tříbrankovým náskokem.

Poslední část hry začala nepovedenou přesilovkou Třebíče. Po ní znovu převzali taktovku do svých rukou Vsetínští a ve 44. minutě definitivně zlomili hostující odpor. Kitsberger z mezikruží vystřelil a v krkolomné pozici ležmo následně dokázal svou střelu i dorazit do sítě (6:2). Následovalo několik oboustranných vyloučení, v nichž se ovšem útočící týmy příliš nepředvedly a utkání se stále zřetelněji začalo dostávat do fáze „dohrává se“.

V 51. minutě unikl vsetínské obraně Deveri, bekhendový blafák ale zakončil mimo. V minutě 54. se na druhé straně v dobré pozici neprosadil z voleje střílející Kajaba. Vsetín si poté zahrál přesilovku, v níž neuspěl opakovanou střelou Pešat ani Kozák, jehož dělovku „z jedné“ zastavila branková konstrukce. Neujala se ani krátká domácí přesilovka pět na tři a tak to byli nakonec hosté, kdo měl v zápase poslední slovo. Minutu před koncem zastavila vsetínská obrana znovu unikajícího Deveriho pouze za cenu faulu a hlavní rozhodčí nařídil bez váhání trestné střílení. K němu se postavil sám postižený hráč a střelou mezi betony nedal Bačovi šanci (6:3). Tato branka však již nemohla nic změnit na tom, že tři body zůstanou Na Lapači.