Špatný začátek a sladký konec. Třebíč veze z Edenu plný bodový zisk

Závěrečnou čtvrtinu základní části Chance ligy zahájili Horáci v pražském Edenu, kde se postavili domácí Slavii. Ačkoliv se úvod zápasu třebíčské družině nevydařil, neboť už v 1 minutě skóroval domácí Tomáš Kontek, veze nakonec parta kolem kapitána Bittnera domů tři body. O vyrovnání se totiž ještě v první třetině postaral Martin Dočekal a vítěznou trefu přidal ve 33 minutě Michal Vodný. Velký podíl má na tříbodovém vítězství také brankář Pavel Jekel, který předvedl 26 úspěšných zásahů.

40.kolo, sobota 21.1.2023
SLA SLA
1:21:1, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 1. Knotek (Chalupa, Kulda) – 9. Dočekal (Psota, Bittner), 33. Vodný (Malý, I. Sedláček). Rozhodčí: Bejček, Kostourek – Kokrment, Pěkný. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 956. Střely na branku: 27:18. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
HC Slavia Praha: Málek – Klikorka, Hejda, Žovinec, Křepelka, Barák, Szathmáry, Matyáš – Všetečka, Žejdl, Kulda – Chalupa, Knotek, J. Brož – Mrňa, Kern, Strnad – Havrda, Labuzík, Simon.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Bořuta, Tureček, Forman, Furch, Poizl, Vodička – Dočekal, Bittner, Psota – Holec, D. Michálek, Ferda – Vodný, Malý, I. Sedláček – Mat. Svoboda, Šilhavý, Krliš – Michalčuk.

Úvodní dějství začalo zostra, hned v první minutě se do samostatného úniku dostal navrátilec do sestavy Pražanů Tomáš Knotek a přesně mířenou střelou otevřel skóre. Povzbuzená Slavia měla i další příležitosti, avšak Strnad ani Mrňa Pavla Jekela nepřekonali. Třebíčský mág si poradil i s následnou přesilovkou Slavie, ve které měl největší šanci znovu Knotek, Jekel se ale proti jeho bombě z kruhu dokázal přemístit. V deváté minutě se ke slovu dostala elitní útočná formace Horáků, Matěj Psota našel Martina Dočekala, jenž vypálil z kruhu a puk prošel mezi betony Romana Málka až do sítě. Šanci zvrátit stav zápasu na svou stranu měla Třebíč v přesilovce po faulu Labuzíka, zejména první útočné komando rozpoutalo před Romanem Málkem ofenzivní kolotoč, který vyvrcholil pokusem Bořuty, maskovaný muž Pražanů ale byl připraven. Roman Málek si poradil rovněž se střelou Holce hned po vhazování, to se psala osmnáctá minuta. Oba celky tedy odcházely do kabin za stavu 1:1.

Hned na počátku druhé třetiny zahrozil Bittner, jehož rána provětrala Málkovu lapačku. Další šanci Třebíče mělo na svědomí duo Ferda – Michálek, první jmenovaný v přečíslení 2/1 nahrával, druhý zakončoval, Málek se nicméně stihl přemístit. Následovala přesilovka Pražanů a velká příležitost Pavla Mrkni, které ovšem Pavel Jekel nastavil rameno. Jinak se druhá třetina odehrávala povětšinou bez velkých šancí, oba týmy vycházely především ze zabezpečené obrany. Přesto se skóre pohnulo. Třetí útočná formace Třebíče vytvořila ve 33. minutě před Romanem Málkem zmatek, načež se puk dostal k Michalu Vodnému, jenž z bezprostřední blízkosti vymetl šibenici domácí svatyně. Byl to první a také poslední gól druhé třetiny. Pražané se sice snažili rychle odpovědět, naráželi však na bezchybnou třebíčskou obranu, kterou jistil spolehlivý Pavel Jekel.

Třetí perioda přinesla vystupňování slávistického tlaku, šance Kerna či Mrni ale gólem neskončily, v obou případech exceloval Pavel Jekel. Deset minut před koncem základní hrací doby přišlo na řadu video, Dušan Žovinec už se sice radoval z vyrovnání, nicméně videozáznam odhalil, že puk nepřešel brankovou čáru celým objemem, stav se tedy neměnil. Prakticky jen o pár vteřin později byl faulován unikající Matěj Psota, přičemž rozhodčí nařídil trestné střílení. Jeho exekuce se ujal sám faulovaný Psota, brankáře Málka ovšem vymíchat nedokázal. V samotném závěru základní hrací doby mohli vyrovnat Všetečka s Mrňou, oba pokusy Pavel Jekel dokázal zpacifikovat, což definitivně stvrdilo třebíčský zisk tří bodů.

Autor reortáže Pavel Mandát

Kamil Pokorný – SK Horácká Slavia Třebíč: Upozorňovali jsme na úvod utkání, hráli jsme se soupeřem, který má aktuálně nejlepší formu v soutěži. Bohužel nás potkalo trošku dežaví s minulým zápasem, protože hned v první minutě jsme dostali branku na 1:0 a pak přišly ještě dvě velké šance domácích. Zklidnil nás strašně důležitý gól na 1:1, od té doby jsme srovnali hru. Myslím, že ve druhé třetině jsme měli o něco víc šancí než domácí a jednu jsme důrazem před bránou proměnili a šli jsme do vedení 2:1. Věděli jsme, že ve třetí třetině vrhnou domácí všechny síly do útoku a dvanáct třináct minut jsme hráli spolehlivě v obraně. Domácí jsme k ničemu moc nepouštěli, škoda nevyužitého trestného střílení, kterým jsme si mohli pomoct. V závěru hráli domácí vabank, měli navíc možnost přesilovky pět na čtyři. Kluci to odmakali, odbojovali, odlehali tak, jak je jejich zvykem. Je to tým, který, když cítí body, tak hraje na hranici sebeobětování, a dneska to znovu dokázali. Včetně gólmana Pavla Jekela, který nás podržel. Neříkám, že jsme byli lepším týmem, určitě šťastnějším. Samotná hra však byla vyrovnaná a my si odvážíme tři body.

Daniel Tvrzník (HC Slavia Praha):

„Nezbývá mi nic jiného než souhlasit s Kamilem. Do utkání jsme vstoupili dobře, dali jsme první gól a měli jsme další šance, které jsme neproměnili. Věděli jsme, že Třebíč má nejorganizovanější defenzivu v soutěži a těžko se proti nim prosazuje. Průběh zápasu to ukázal. Dobře bránili střední pásmo a jsme ve druhé třetině dostali hloupý gól na 1:2. Věřili jsme, že ten zápas ještě můžeme zvládnout. V posledních deseti minutách jsme si vytvořili šance, ale bohužel nás dnes zradila koncovka. Z téměř třiceti střel je jeden gól málo. Bylo to vyrovnaný zápas, ve kterém byla Třebíč šťastnější a ukončila nám sérii. My budeme pracovat, abychom v dalším zápase začali další sérii. Gratuluji soupeři.“