TRE-CHO 3:2 - Tři body tentokráte s cenou zlata

T ř e b í č - Velice důležité tři body získali hokejisté Horácké Slavie Třebíč v souboji s týmem KLH Chomutov. I když domácí po první třetině prohrávali 1:2, dokázali nejen ve druhé třetině vyrovnat, ale také strhnout vítězství na svoji stranu. V první třetině snížil náskok hostí Lukáš Valko, který také ve druhé třetině vyrovnal. Třetí branku domácích vstřelil Robert Holý, jenž tak rozhodl o celkovém vítězství domácích hokejistů v poměru 3:2. Za hosty se do střelecké listiny zapsali Revay a Sklenička. Třebíč se tak poprvé v sezoně odpoutala od barážových pozic.

49.kolo, pondělí 7.2.2005
3:21:2, 2:0, 0:0
CHM CHM
Branky a nahrávky: 16. Valko (Šefčík), 22. Valko (Oliva, Šefčík), 31. Holý (Kališ, Topol) - 4. Révay, 11. Sklenička (Řezníček). Vyloučení: 6:6, navíc Koláček 10 min. OT a do konce a Révay (oba CHOM) 5 min. a trest ve hře. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Rozhodčí: Ondřej - Havlín, Kureš. Diváci: 620.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Míka, Kališ, Ščerban, Šefčík, Hrbáček, Horák - Holý, Žiška, Kubiš - Valko, Oliva, Fryauf - Vrbata, Sobotka, Škoda - Přibyl, Čech, Topol.
Piráti Chomutov: Podolka (32. Horčička) - Hájek, Révay, Nosek, Szakal, Plaček, Prošek, Trefný, Řezníček - Polodna, Koláček, Boušek - Malát, Šíp, Šulc - Sklenička, Heinisch, Pražák - Řepík, Buchal.

Třebíč-Chomutov

V první třetině byla branka hostí pro Třebíčské tabu.

Chomutov začal hru pěkně zostra a v prvních dvou minutách vyslali hostující hráči na Luňáka minimálně dvě nebezpečné střely. Na druhé straně se pokusili odpovědět Oliva s Valkem, chvíli na to o něco důrazněji ve smělém průniku i Vrbata, ale ostrou střelu Podolka vyrazil nad branku. Studenou sprchu ale na domácí spustil Révay, a to dokonce ve vlastním oslabení ve 4. minutě: vystihl rozehrávku Třebíčských v jejich obranném pásmu a těžkou dělovkou z kruhu vymetl síť Luňákovy klece – 0:1. V polovině prvního dějství nejprve putoval na trestnou lavici chomutovský Sklenička, nicméně domácí ani nestačili rozehrát přesilovku a už na lavici hanby putoval i Horák. Sotva naskočil Sklenička na led, Severočeši vyrazili od červené do útočného pásma jako uragán a právě díky Skleničkovi - kterému připravil kotouč ve středním pásmu Řezníček - zvýšili svoje vedení na 2:0. To bylo pro Horáckou Slavii už hodně nepříjemné, hosté měli v těchto chvílích jasně navrch, a na domácí lavičce bylo hodně co řešit. To se také vyplatilo a domácí šli jak "do sebe", tak i do soupeře. V 16. minutě našel Šefčík nádherným pasem z hloubi obranné třetiny na útočné modré Lukáše Valka, který v neméně ukázkovém samostatném nájezdu nedal Podolkovi šanci a přesnou trefou mezi betony uvedl domácí zpět do hry – 1:2. Do konce první třetiny se vytáhl několikrát domácí Škoda, jednou dokonce předložil kotouč zcela osamocenému Topolovi, ale toho uzemnil za cenu faulu Szakal.

Druhou třetinu tedy zahajovali hosté v oslabení. Rozehrávku domácích opět vystihl Révay a pálil těsně nad. I nadále Severočeši svědomitě vyhazovali a užuž se zdálo, že oslabení ustanou, avšak těsně před vypršením Szakalova trestu se podél mantinelu propasíroval do pásma Oliva. Ač tísněn, ještě stačil vystřelit, ale Podolka kotouč pouze vyrazil - avšak přímo k Valkovi, který i tentokrát mířil přesně a podruhé v zápase skóroval – vyrovnáno na 2:2. Tento moment byl rozhodující pro další vývoj zápasu. Třebíčští začali šlapat naplno a postupně převzali iniciativu. Nezaskočilo je ani oslabení, naopak Ščerban si vyšlápl přes celé kluziště a zakončil dělovkou do Podolkových betonů. Posléze, již při hře v plném počtu v polovině třetiny, před chomutovskou brankou doslova hořelo; do vyložené šance se dostal Fryauf. Chomutovští se osvobodili a hned zahrozili Pražákem a Skleničkou. Tempo však stále diktovali domácí, z čehož nakonec stoprocentně těžili. V další zteči na chomutovskou svatyni se opět u vyraženého puku zorientoval na modré nejlépe Kališ, s přehledem nahodil před branku, odkud zcela nepokrytý Holý nemohl netrefit odkrytou síť – 3:2. Podolka chvíli nato vystartoval na střídačku a na jeho místo nastoupil Horčička. Hosté se nevzdávali a předvedli také nebezpečné akce, například když Boušek vybojoval v rohu puk a našel přímo před Luňákem Polodnu. V druhé půli třetiny tak měla hra velmi rychlý spád a náboj. Ale ani ve 38. minutě se Severočechům nepodařilo vyrovnat: to když pálil od modré těsně nad ledem Révay a Šíp nebezpečně tečoval. Puk minul levou tyč o několik centimetrů.

Chomutovský obránce Josef Révay (28) patří k ostrým hochům. Nakonec putoval pod sprchy.

Třetí dějství začal o něco aktivněji Chomutov. Osamocený Šíp se pokoušel před Luňákem na jeden dotek usměrnit střelu obránce, ale neuspěl. O chvíli později se dostal do gólové šance Polodna, ale ani on neproměnil. Horácká Slavia však hostím nedovolila převzít otěže a postupně jim brala vítr z plachet. Vrbatova střela z otočky skončila na boční síťce. Ač Severočeši zakládali co chvíli útoky, domácí obrana byla tentokrát na místě. Navíc Luňák dnes chytal ve výborné formě a vždy si s přehledem dokázal poradit i ve vyhrocených situacích. A to i v 53. minutě, kdy měl v přesilovce na holi vyrovnávací gól Koláček. Pět minut před třetí sirénou už atmosféra gradovala. Nejprve putoval do sprch Koláček a v 59. minutě se pokusil o boxerskou vložku horkokrevný Révay, který začal bušit do Fryaufa. Za to jej hlavní sudí "ocenil" pěti minutami a trestem ve hře. Power-play Severočechů v poměru sil pět na čtyři už byla pouze pro formu a v 58. sekundách zbývajících do sirény Luňáka vážněji neohrozili. Domácí vyhodili, k puku se v útočném pásmu dostal Holý, ale z úhlu se mu už výsledek změnit nepodařilo.
Mužstvo Horácké Slavie si tak na domácím ledě dokázalo poradit s velmi těžkým soupeřem: ač bylo zpočátku zaskočeno nepříjemnými dvěma góly, dokázalo se vyburcovat a obětavým výkonem Severočechy nakonec přehrálo. Ve vypjatých chvílích měli hráči za zády jistotu v podobě vynikajícího Luňáka.

Trenéři
Vladimír Petrovka (asistent trenéra KLH Chomutov): "Začali jsme dobře: vlastně v desáté minutě jsme vedli už 2:0. Šance, které jsme měli, jsme proměnili. Ale už v těch prvních deseti minutách jsme domácím nechávali hodně prostoru - měli šance, aby výsledek zkorigovali. Jinak z naší strany prvních čtyřicet minut bylo dost špatných: taky to tak dopadlo... Domácí se dostali do hry a po čtyřiceti minutách byl výsledek zasloužený. Ve střední části hry jsme tlačili, domácí se soustředili na obranu, ale bohužel jsme se střelecky neprosadili."

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "Navážu na kolegu: samozřejmě soupeř začal dobře a my jsme byli z toho zkoprnělí. Zápas byl pro nás velmi důležitý – jako ostatně všechny – a snad pod tíhou zodpovědnosti jsme udělali chyby, které soupeř potrestal. Takže začátek byl pro nás těžký. Ono v domácím prostředí prohrávat 0:2 v desáté minutě a pak se z toho zvedat – to je obtížné. Mužstvu je tedy potřeba poděkovat, že ho to nepoložilo - což se nám zde stalo už letos vícekrát. Hlavně, že jsme se zvedli, utkání otočili a dokázali tolik potřebné body získat. Po první třetině jsem už v kabině mluvil klidně, zato hlas jsem musel zvedat předtím na střídačce. Tam byla taková ta letargie, kluci byli zkoprnělí... Musel jsem je z toho trochu dostat, abychom začali hrát; v takových chvílích se na nějakou etiku nehledí. Doufám, že nám dnešní výsledek pomůže, ale musíme se vyvarovat chyby, abychom se snad nedomnívali, že vyhnutí se baráži je jakoby jasné – to vůbec není jasné. Jasno bude až za týden v pondělí."