TRE-OPA 5:2 - Kučírek oslavil návrat do Třebíče vítězstvím

V zápase 23.kola první hokejové ligy přivítali domácí hokejisté na svém ledě soupeře z Opavy. Duel byl o to zajímavější proto, že se bojovalo o postupovou osmou příčku a mezi týmy byl rozdíl jediného bodu. I na vyšších místech tabulky byly minimální bodové rozdíly, tudíž vítězství Horácké Slavie v poměru 5:2 je o to cennější. Zápas byl však až zbytečně kouskován a nejen publikum se proto hněvalo na sudí, že hru připravili o tempo a pohlednost. Do domácí svatyně se po návratu z Norska postavil Zdeněk Kučírek.

23.kolo, středa 4.12.2002
5:22:0, 2:2, 1:0
OPA OPA
Branky a nahrávky: 11. Oliva (Mikulík), 18. Kříž (Kaňka), 37. Kaňka (Mikulík, Vítek), 39. Dubec (Beroun, Tokoš), 52. Oliva (Vítek, Sedláček) – 23. Duba (Horný, Boháč), 27. Prokop (Zbořil, Kříž).
Vyloučení: 11:13.
Využití: 2:1.
V oslabení: 1:0.
Rozhodčí: Skoupý – Chocholouš, Klein.
Diváků: 1550.
SK Horácká Slavia Třebíč: Kučírek – Mocek, Kříž, Hrbáček, Sedláček, Klimeš, Polívka (Pecka) – Kaňka, Žiška, Holý – Mikulík, Oliva, Vítek – Beroun, Dolníček (Tokoš), Dubec.
HC Slezan Opava: Šlupina – Přibyla, Vnenk, Kramný, Prokop, Vosátko, Dresler – Lhotský, Harazim, Duba – Kříž, Najdek, Mikšan – Horný, Boháč, Šebesta – Zbořil, Bordovski, Suchánek.

Kučírek v akci Oba celky nastoupily do zápasu sice opatrně, ale nikoliv zakřiknutě. Za domácí se před Šlupinou předvedli Žiška, později Dolníček. Na druhé straně se osmělil Dresler. První vyloučení v sedmé minutě na straně Opavy domácí nevyužili. Poté se ale poměr sil na ledě otočil a výhodu přesilovky měli v desáté minutě Slezané. Ti se sice navezli do pásma, na Kučírka pálili, avšak Vosátko posléze chyboval při zpracování kotouče, přičemž Mikulík zachytil puk a do brejku vyslal Olivu, který překvapeného Šlupinu bekhendem překonal – 1:0. Hosté se však nenechali zaskočit a naopak důsledně rozebírali domácí útoky již ve středním pásmu. Domácí zase předváděli časté kolmé přihrávky a tak se dostávali do útočného pásma. V patnácté minutě šli za Dubův prohřešek do oslabení pro změnu Opavští a po další minutě se museli bránit dokonce ve třech, díky provinilci Mikšanovi. Ten byl vyloučen na pět minut plus do konce utkání, neboť zezadu narazil na mantinel Dubce. Nabídnutou výhodu domácí bezezbytku využili, když Opavské příkladně uzamkli v pásmu: Kaňka přesnou přihrávkou našel uprostřed na modré Kříže a ten Šlupinu prudkou střelou překonal, neboť gólman měl zakrytý výhled – 2:0.

Do druhé třetiny nastupovali hosté ještě v oslabení. Po vyrovnání sil na ledě příkladně forčekovali a hra tak dostala rychlý spád. To se domácím ve 23. minutě vymstilo: Horný pronikl do pásma, projel jako vítr za brankou a křížnou přihrávkou našel nikým nekrytého Dubu u levé tyče, Kučírek se nestačil přemístit a Duba pohotově vsítil první gól Opavy – 2:1. Hosté předčili domácí v urputnosti a nasazení i při následném vlastním oslabení, kdy několikrát Kučírka potrápili – ten však nekapituloval. Ovšem vylučování pokračovalo jak na běžícím pásu, síly se opět vyrovnaly a následně byli v početní převaze Slezané. Duba naservíroval od mantinelu Šebestovi, ale ten tváří v tvář Kučírka nepřekonal. Vyrovnání však přišlo ve 27. minutě, kdy byli domácí dokonce ve třech. V zámku zpracoval puk v rohu Zbořil, nahrál na modrou Prokopovi a zavěsil do domácí sítě na 2:2. Druhá půle třetiny byla kouskována, často se vylučovalo na obou stranách, domácí Klimeš obdržel dokonce desetiminutový trest. Domácí zvedli hlavu ve 37.minutě, kdy se navezli do pásma, z rohu nahrál do zmatku před bránu Mikulík a Kaňka, ač atakován, zastrčil puk za Šlupinova záda – 3:2. V dalším závaru před opavskou brankou o dvě minuty později vykřesali Třebíčští maximum, Dubec opět Šlupinu překonal a do šaten se šlo za stavu 4:2.

Poslední dějství začalo opět v rychlém tempu. Beroun s Tokošem se však neprosadili, puk poskakoval pouze okolo tyčky a hosté vzápětí kontrovali na druhé straně Šebestou. Hlavní sudí čile pokračoval ve vylučování na obou stranách, trestné lavice byly co chvíli obsazeny a často přerušovaná hra tak dokonale ztratila na pohybu a zajímavosti. Zvýšení měl na holi Dubec, který ujel opavské obraně, ale nedal. V polovině třetiny vyvinuli domácí velký tlak a díky stavu hráli už především pro diváky. Nakonec využili jednu z nesčetných přesilovek, kdy Vítek zpoza brány nahrál přímo před bránu Olivovi a ten bez přípravy zavěsil poslední gól utkání – 5:2. Nervozita zápasu byla korunována nevybíravým oslovením hlavního sudího brankářem Šlupinou, který byl za to "odměněn" osobním trestem. Hráči i diváci se prokousali ke konci duelu se zaťatými zuby, neboť v momentech, kdy hra získávala na spádu, byla příliš často přerušována a tím jednoznačně ztratila na atraktivitě.

(IK)

Trenéři Doboš a Mejzlík Josef Doboš (trenér HC Slezan Opava): "Zápas se mi hodnotí špatně, neboť to co předvedl pan rozhodčí k hokeji nepatří. U třetího gólu byla posunuta branka – je to na videu – on ten gól uznal a myslím, že nás poškodil. Pískal oboustranně špatně, ve hře byl chaos, zbytečně ji rozkouskoval a nenechal jí normální průběh. Takoví rozhodčí vůbec nemají pískat první ligu - ať ji pískají ti, co na to mají. Ale to nic nemění na tom, že jsme hráli nedisciplinovaně. Bohužel nepokračujeme v trendu, který nastavil bývalý trenér pan Konečný – tedy zezadu se zajištěnou obranou. Podařilo se nám vyrovnat na 2:2 ze stavu 2:0, s hráči jsme mluvili o tom, že hru nemají zbytečně otevírat a chtít rozhodnout během pěti minut, ale že mají vyčkat na šanci. Zbytečně jsme chybovali po hrubkách v obranném pásmu, kdy jsme měli kotouč na holích, ale nevyhazovali jsme, dostával se k němu soupeř a dal nám zbytečně dva góly na 4:2 a to rozhodlo utkání."
Roman Mejzlík (trenér SK HS Třebíč): "Mně se zápas hodnotí samozřejmě lépe, protože výsledek je příznivý pro nás. Věděli jsme, že Opava přijede hrát s dobrou obranou – ta také zpočátku byla velice urputná. Čekali jsme na chybu – ta přišla, naštěstí i v našem oslabení a pak druhý gól padl vzápětí. Od druhé třetiny jsme hráče upozorňovali, že nevíme co můžeme čekat od rozhodčího. Nakonec on nás v půli zápasu dostal pod tlak a dostali jsme dva góly. Naštěstí se mančaft nesložil a dal také dva góly. Ve třetí třetině jsme pozorně bránili, to se nám dařilo a když už se něco dělo, Kučírek potvrdil svoje kvality."