TRE – PIS 5:2 – Třebíč zastavila píseckou šňůru výher

V prvním letošním zápasu vyzvala Horácká Slavia tým Písku. Ten se před Vánocemi zvedl, vyhrál čtyři zápasy v řadě a rázem se ocitl těsně za Třebíčí, s níž tedy hrál o příslovečných šest bodů. Hosté nezačali špatně, brzy vsítili branku a dvakrát za zápas vedli. Třebíčští ale po první třetině vzali utkání do svých rukou a otočili skóre ve svůj prospěch. Velmi dobře se v brance opět předvedl Filip Luňák, který po skončení zápasu odměnil fanoušky za jejich povzbuzování svými akrobatickými kousky.

30.kolo, středa 7.1.2004
5:22:2, 3:0, 0:0
PIS PIS
Branky a nahrávky: 7. Beroun (Sobotka), 16:48 Mazanec, 21. Kučný, 32:41 Kaňka (Mazanec), 32:55 Kališ (Fryauf) - 3. Jelena (Nouza, Nedorost), 16:21 Kubeš (Šmátral). Vyloučení: 5:5, navíc Horák (TRE) 10 minut OT. Využití: 2:0. Oslabení: 0:0.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák (Koťátko) - Černý, Mazanec, Kučný, Horák, Kališ, Hrbáček, Spitzer, Pecka - Kaňka, Žiška, Holý - Topol, Sobotka, Beroun - Fryauf, Oliva, Bouz - Lála, Valko, Hrůza.
IHC Písek: Pinkas (Špiler) - Svoboda, Všetečka, Mucha, Vokatý, Drtina, Veselý, Burkoň, Bartoň - Míka, Brož, Šimek - Jelen, Nedorost, Nouza - Šmátrala, Kubeš, Kořánek - Štefan, Král.

Třebíč-Písek

Michal Kaňka proti Nouzovi a Muchovi...

Nejprve zahrozili domácí, Bouzovu střelu ve 2. minutě však písečtí obránci tečovali vysoko nad Pinkasovu hlavu. Prakticky z protiútoku se ale na druhou stranu vyřítili Nouza s Jelenem, který po menším nedorozumění třebíčské obrany poslal puk do odkryté Luňákovy brány – 1:0. Třebíč mohla kontrovat ihned poté, ale souhru Topola a Sobotky zastavil hostující brankář hozením hole, za což bylo proti Písku nařízeno trestné střílení. K němu se postavil David Mazanec, jenž místo kličky zvolil tvrdou střelu, která Pinkasovu klec těsně minula. V sedmé minutě se za píseckou brankou ocitl Sobotka, nahrál před branku na Berouna, jehož střela skončila za Pinkasovými zády – 1:1. V osmé minutě se Písek dostal do přečíslení, nicméně v pohodě chytající Luňák situaci bravurně vyřešil. Na druhé straně se podobně předvedl Pinkas, když v 11. minutě vychytal Olivův brejk. Ve 12. minutě mohl zvýšit Míka a chvíli poté i Nedorost, avšak obě šance skončily na třebíčském gólmanovi. V polovině 17. minuty se hosté radovali podruhé, když se Šmátralova střela odrazila přímo před Kubeše, který zvýšil na 2:1 pro hosty. 27 vteřin poté bylo ale zase všechno jinak. Třebíčští v útočném pásmu vyhráli buly, puk se dostal k Mazancovi, jehož žabka ke všeobecnému údivu proletěla až do Pinkasovy branky – 2:2.

...a David Mazanec proti Pinkasovi.

Vstup do druhé třetiny se mnohem lépe podařil domácím, kteří po 57 vteřinách hry strhli vedení na svoji stranu. Branka jako by z oka vypadla té Mazancově – tentokrát byl ale autorem "očka" Kučný. O chvíli později zkusil srovnat Míka, Luňák ale jeho střelu doslova vyhlavičkoval do bezpečí. Ve 32. minutě byl vyloučen Štefan za napadení a zhruba půlminutu po něm Svoboda za hákování. Horácká Slavia tak hrála dvojnásobnou přesilovku, kterou zužitkovala již za 19 vteřin, když Žiškovu střelu od modré do Pinkasovy svatyně tečoval Kaňka – 4:2. Přesilovka domácích, ale také smůla Písku, pokračovala – hned za 14 vteřin se Fryauf s Kališem vyřítili proti jedinému píseckému obránci a v dokonalé souhře zvýšili na 5:2. Ve 38. minutě proti Pinkasovi vystartoval Beroun, avšak třebíčský útočník svůj souboj s píseckým brankářem tentokrát nevyhrál.

Hned v úvodu závěrečné části hry se Píseckým podařilo snížit, jejich branku ale rozhodčí neuznal, protože za Luňákova záda sklepli puk příliš vysokou holí. V 55. minutě bylo opět nařízeno trestné střílení poté, co byl jeden z píseckých hráčů nedovoleně zastaven v jasné gólové šanci. Exekutor Šmátrala si však na Luňákovi povzbuzovaného skandujícím davem vylámal zuby, stejně jako o chvíli později ztroskotal Beroun proti Pinkasovi. Velmi blízko šesté brance byl Oliva, jeho střela ale jen o chloupek minula levou tyč písecké branky. Poslední větší šanci zápasu měl Nouza s Nedorostem, nicméně ani oni nebyli proti Luňákovi úspěšní, a museli se tak smířit s vítězstvím soupeře 5:2.

Milan Mazanec (trenér IHC Písek): "Před Vánocemi jsme vyhráli čtyři zápasy v řadě, potrénovali jsme, ale žádný strom neroste do nebe, což si ale asi hráči mysleli. V tom, jak jsme k utkání přistoupili, nebylo přesně to, v čem jsme slavili úspěchy před Vánocemi, kdy jsme porazili i Chomutov – tenkrát tam byla pečlivost, jednoduchost, bruslení, aktivní střední pásmo. Teď přijedeme do Třebíče a ta nám kombinuje ve středním pásmu, to prostě nejde. Asi rozhodlo deset minut ve druhé třetině, kdy byla poměrně přísně nařízena přesilovka pět na tři. Zde byl vrchol nedisciplinovanosti našeho týmu a právě zde jsme dostali jednoduché góly. Z pěti branek jsme tři dostali po buly a jeden ze situace pět na tři. Je to výraz toho, že někde není něco dotaženého, chybí individuální zodpovědnost a také přístup."

Dr. Karel Čapek (trenér SK HS Třebíč): "Věděli jsme, že to bude velmi důležité utkání. Hrálo se o šest bodů, navíc jsme si byli vědomi toho, že je soupeř velmi dobře bruslařsky a fyzicky připravený a také, že má rychlé protiútoky. O tom nás přesvědčil hned dvakrát – byly to dvě stejné chyby, za které nás Písek potrestal. Soupeř byl také důraznější a měl před bránou lepší orientaci. První třetina byla trochu divoká, ale díky tomu, že jsme včas reagovali a dali branky, nepustili jsme Písek dále, jinak by to bylo velice složité. Souhlasím, že ve druhé třetině rozhodla utkání přesilová hra, pak jsme mohli hrát svoji hru. A ačkoli se to kolegovi nezdálo, střední pásmo hráli docela nepříjemně. Teprve až jsme zjistili, že se nemůžeme probíjet středem a musíme se dostávat dopředu postupně okolo prken, začalo se nám lépe dařit. V poslední třetině jsme se již soustředili na dohrání zápasu, abychom zbytečně neinkasovali. Byly tam sice chybičky, ale štěstí se v pravý moment přiklonilo k nám. Musím poděkovat mužstvu za dobrou práci a také publiku. Sice jsem čekal, že přijde více lidí, ale sněhové podmínky a kalamita asi rozhodly o tom, že diváci nepřišli v takové míře, v jaké jsme očekávali."