TRE-PRO 4:3 – Na rozhodující zteč zavelel kapitán Žiška

T ř e b í č – Hokejisté Horácké Slavie přivítali na svém ledě tým Prostějova. Diváci shlédli atraktivní souboj, v němž se rozhodovalo o obsazení jedenácté příčky v tabulce. I přes tlak domácích se do vedení dostali Hanáci, avšak ve druhé části hry se o otočení skóre postaral Martin Bouz. Hosté se prosazovali o poznání sporadičtěji než domácí, ale v 56. minutě se jim podařilo vyrovnat na 3:3. Třebíčští se však nenechali zaskočit: k rozhodujícímu útoku vzápětí zavelel kapitán Jakub Žiška, kdy v rychlém průniku příkladně předložil Miloslavu Topolovi a ten upravil na konečných 4:3.

17.kolo, středa 12.11.2003
4:31:1, 2:1, 1:1
PRO PRO
Branky a nahrávky: 5. Duba, 26:15 Meňhart (Topol), 26:31 Bouz (Oliva), 56:14 Topol (Žiška, Mráz) - 2. Antonovič, 25. Pospíšil, 55:48 Procházka. Vyloučení: 5:4. Využítí: 1:1. Oslabení: 0:0. Rozhodčí: Lacina – Fiala, Urban. Diváků: 950.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Mazanec, Meňhart - Horák, Kučný - Kališ, Hrbáček - Černý, Pecka - Topol, Žiška, Mráz - Valko, Sobotka, Beroun - Bouz, Oliva, Duba - Lála, Hrůza.
LHK Jestřábi Prostějov: Maláč - Rekem, Zátopek - Světlík, Pospíšil - Vlček, Šeda - Černý, Šebek - Žůrek, Streit, Hradecký - Šakarov, Kašík, Antonovič - Jelínek, Cetkovský, Procházka, Smejkal.

Martin Sobotka

Martin Sobotka odvádí v posledních zápasech skvělé výkony.

Hned zkraje první třetiny se domácí navezli do útočného pásma, ale slibné pokusy Žišky, Mazance a Berouna Maláč ve spolupráci s obránci zlikvidoval. Ve druhé minutě však útočnou kombinaci před Maláčem vystihli prostějovští Jelínek a Šeda, který vyslal do sóla Antonoviče a ten nerozehraného Luňáka tváří v tvář překonal – 0:1. Domácí posléze zabrali ještě víc a to již jejich snažení bylo zúročeno: navezli se opět do útočného pásma, Oliva v rohu příkladně zabojoval, vzápětí uvolněný kotouč vypíchl Duba, který nikým neobtěžován objel zezadu prostějovskou klec a stěží se přemístivšího Maláče prostřelil po ledě – vyrovnáno na 1:1. O minutu později procvičili žlutomodrou obranu Beroun s Valkem, kdy Berounova střela jen těsně minula tyč, a poté předvedli rychlý útok též Lála a Sobotka. Na druhé straně kontroval Streit, ale se střelou z ostrého úhlu si Luňák poradil. V desáté minutě měli na hokejkách Oliva s Dubem repete, ale Maláč tentokrát vyrazil betonem. První šanci přesilové hry nabídl ve čtrnácté minutě Třebíčským Smejkal, ale ti ji nevyužili. První třetina tak proběhla ve znamení otevřené a rychlé hry, ze které měli více domácí, ovšem její nerozhodný výsledek naznačoval do dalšího průběhu vyrovnanou partii.

Tři minuty po začátku prostřední části hry si šel na trestnou lavici odpočinout domácí Mazanec, a ačkoli se domácí příkladně bránili a prakticky nepustili Hanáky před Luňáka, třináct sekund před vypršením Mazancova trestu Šakarov se Světlíkem vybojovali v rohu kluziště puk, předložili na modrou Pospíšilovi a ten využil Luňákův zakrytý výhled a nepříliš silnou střelou pod horní tyčku uvedl Prostějovské opět do vedení – 1:2 ve 25. minutě. Následně se poměr sil na ledě otočil, když byl vyloučen Šeda a nabídl tak domácím vyrovnání, což bezezbytku využili: zezačátku sice měli problémy se založením útočné kombinace, ale po minutě a půl početní převahy neudržel Maláč Topolovu ostrou ránu, čehož pohotově využil Meňhart a vyrovnal tak na 2:2. Ihned po vhazování domácí slavili další úspěch, kdy prorazili prostějovskou obranu a Bouz tvrdě zavěsil na 3:2, čímž otočil skóre zápasu a domácí se tak dostali do herní pohody. Díky tomu s přehledem přestáli vyloučení i Duby a následně i Černého, přičemž Hanáci jen sporadicky prověřili Luňáka. Minutu před koncem druhé třetiny byl ještě vyloučen Bouz, ale do šaten se šlo již beze změny stavu.

Buly

Vyhraná buly v tomto zápase též rozhodovala.

Třetí třetinu tedy Hanáci začali s početní výhodou, avšak tak nepozorně, že domácí podnikli rychlý výpad, od modré tvrdě pálil Topol a s Mrázovou dorážkou měl Maláč co dělat. Na druhé straně se naopak pokoušel individuálně prosadit Hradecký. Domácí si pak v pěti moc nezahráli, protože byl potrestán opět Mazanec za vysokou hůl, ale Hanáci nebyli s to vymyslet kloudnou akci. Sudí Lacina pak pokračoval v přísném kursu a do čtyřech poslal pro změnu hosty . Ti se nepoučili a vzápětí putoval na trestnou lavici za Kašíkem i Streit, takže domácí měli dokonce více jak minutu dvojnásobnou převahu v poli. I přes výraznou podporu publika se však neprosadili a jejich střely končily v náručí pozorného Maláče. Hra se tak za výrazného třebíčského tlaku přehoupla do poslední desetiminutovky, ale těsný průběžný výsledek vybízel Hanáky ke zdramatizování situace. Začali proto domácí svírat těsněji před Luňákem. Ti se však záhy vymanili a opět se předvedl Beroun, kdy příkladně přenechal dozadu Sobotkovi, ale tvrdou střelu Maláč zlikvidoval. Hned nato zahrozili i Oliva s Bouzem. Hosté kontrovali protiútoky. Jeden z nich Luňák musel řešit lapačkou, takže se v 56. minutě vhazovalo po jeho levici. Prostějovští vybojovali puk, nahodili dozadu na Procházku, který si rychle objel skrumáž a vypálil přímo do černého, neboť Luňák se nestačil zorientovat a síť zůstala nekrytá – vyrovnáno na 3:3, čímž se závěr patřičně zdramatizoval. Třebíčští však zachovali chladnou hlavu a ihned po vhazování ve středu kluziště podnikli rychlou trestnou zteč, do které zavelel kapitán Jakub Žiška: pronikl společně s Topolem do útočného pásma a přesnou nahrávkou na Topola odzbrojil jediného prostějovského obránce. Topol se již nemýlil - neboť takovou rychlost Maláč nezvládl – a nekompromisně zasunul puk kolem pravého betonu mezi tyče – 4:3. Hned vzápětí mohli ještě zvýšit učebnicovou akcí Duba s Olivou, na druhé straně potrápil Luňáka Vlček. Půlminutu před sirénou měl gól na holi Bouz opět po Olivově servisu, ale přesto všechno se Hanáci ubránili a pokusili se spíše už jen o symbolickou power-play. Skóre však zůstalo nezměněno a tři body tak po zásluze zůstávají na Vysočině.

-ik-

Trenéři

Řekli po utkání:
Petr Zachar (trenér HC Prostějov): "Myslím, že to bylo divácky atraktivní utkání, avšak z naší strany bohužel ne. První dvě třetiny jsme kupili hromadu individuálních chyb, zatímco jsme se měli zaměřit na obranu a zajištění středního pásma. Bohužel se nám to nedařilo a jen díky Maláčovi jsme šli do poslední třetiny s jednobrankovou ztrátou. V poslední třetině jsme hru otevřeli a právě proto byla divácky velmi zajímavá s šancemi na obou dvou stranách s větším štěstím pro domácí, takže utkání skončilo tak, jak skončilo."
Roman Mejzlík (asistent trenéra SK HS Třebíč): "Utkání jsme mohli rozhodnout dřív - měli jsme za stavu 1:1 šance, přečíslení… Netrefili jsme ale bránu, nebo to Maláč chytil, a dvě třetiny jsme vlastně hosty drželi nad vodou. V poslední třetině jsme po nevyužité přesilovce pět na tři začali zbytečně hrát dozadu a začali se bát o výsledek, přičemž nás soupeř potrestal. Ale štěstí se otočilo k nám a gólem za nějakých dvacet vteřin jsme utkání vyhráli. Samozřejmě jsme rádi za tři body."