Tuhá bitva v Prostějově pro Třebíč. Zářil Mičán

Horáci zakončili první třetinu základní části na ledě Prostějova. V souboji proti domácím Jestřábům si bílé hvězdy vybudovaly rozhodující náskok během první třetiny, kterou ovládly poměrem 2:0. Trefili si Vojtěch Střondala a kapitán Ladislav Bittner. Ve zbytku střetnutí na sebe vzal hlavní roli brankář Jan Mičán, který si nakonec připsal 33 úspěšných zákroků. Také díky jeho výkonu Třebíč zůstává na čele Chance ligy se solidním náskokem.

17.kolo, sobota 30.10.2021
PRO PRO
1:20:2, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 33. Mrázek (M. Novák) – 4. Střondala (Nedvídek, Krliš), 14. L. Bittner (Psota, Šťovíček). Rozhodčí: Obadal, Valenta – Měkýš, Vašíček. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1420. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
LHK Jestřábi Prostějov: Bláha – Klimíček, Husák, Vala, Babka, M. Jáchym, Zajíc – Rudovský, T. Jáchym, Jiránek – Mrázek, J. Kloz, Novák – M. Švec, Štefka, P. Beránek – Š. Jelínek, T. Koblížek, Dubský.
SK Horácká Slavia Třebíč: Mičán – L. Doudera, Hunkes, L. Forman, M. Furch, Poizl, Tureček, Mlčák – Šťovíček, L. Bittner, Psota – Krliš, Nedvídek, Střondala – Vodný, Dočekal, M. Zabloudil – Křehlík, D. Michálek, Ferda.

Zápas v hnízdě prostějovských Jestřábů začal pro Třebíč dobře. Družina trenérů Pokorného, Barvíře a Dolníčka zcela jednoznačně opanovala úvodní dvacetiminutovku. Herně i výsledkově. Horáci využili už první přesilovku, když se ve 4. minutě trefil přesnou ránou k tyči Vojtěch Střondala. Právě tenhle moment přitom dodal na třebíčské hokejky tolik potřebný klid. Od té chvíle Horáci na ledě dominovali, šance střídala šanci a prostějovský brankář Bláha se měl co ohánět. V další přesilovce měl vyloženou možnost ke skórování Krliš, ale již zmíněný Ondřej Bláha byl tentokrát proti navýšení třebíčského vedení. Totéž platilo o ráně Nedvídka, kterou Bláha vykopl betonem. Jenže převaha borců z Vysočiny nepolevovala. Právě naopak. Třebíč předváděla rychlý hokej, který byl založený na bleskovém přechodu přes střední pásmo a ve kterém nechyběly ani kombinační prvky. Právě takové, které patří do moderního pojetí nejrychlejší kolektivní hry na světě. A tak přišel po zásluze druhý gól v síti Jestřábů – Matěj Psota zamotal prostějovským bekům hlavu, uvolnil se, načež předložil puntičkářsky přesnou přihrávku Ladislavu Bittnerovi do předbrankového prostoru. No a třebíčský kapitán už se v takových situacích většinou nemýlí. O tom, jak silný výkon bílé hvězdy během první periody předvedly svědčí i poměr střel. Ten se zastavil na hodnotách 18:7 ve prospěch lídra tabulky.

Druhé dějství přineslo o poznání vyrovnanější bitvu. V jeho začátku měla navrch Třebíč, ale další puk za zády domácího brankáře neskončil. Stále více se přitom osměloval také soupeř, který zvolil jednoduchou taktiku – posílat všechno na bránu. Gólman Jan Mičán, který naskočil v letošní sezoně od začátku zápasu poprvé, se tak měl co ohánět. Zaskvěl se především při tutovce Tomáše Jiránka, zkušený útočník Prostějova dostal puk do ideální střelecké pozice mezi kruhy, ale maskovaný mladík v třebíčské svatyni mu radost z gólu nedopřál. Totéž platilo o projektilu Jana Rudovského – ani ten si na Mičána nepřišel. Prostějovští se ale přece jen dočkali snížení, po chybě v třebíčské rozehrávce nahrál Martin Novák Petru Mrázkovi a ten už měl snadnou práci. Snižující trefa Jestřáby o to víc nakopla, avšak brankář Mičán ve spolupráci s obětavou obrannou hrou celého týmu další příležitosti domácích přestál.

Závěrečná dvacetiminutovka se nesla ve znamení dobře zvládnutého taktického výkonu bílých hvězd. Prostějov měl sice puk častěji na holích, ale vyložené šance si domácí většinou nevypracovali. A když ano, zasáhl spolehlivý Jan Mičán. Největší příležitost na vyrovnání měli Jestřábi během dvou přesilových her, nicméně Třebíč přestála i tyto perné okamžiky. Na Vysočinu tak za výhru 2:1 po zásluze putují další tři body.

Pavel Mandát

Kamil Pokorný - SK Horácká Slavia Třebíč: Odehráli jsme excelentní první třetinu, možná vůbec nejlepší v této sezóně. Kromě úplného začátku, kdy na nás domácí vletěli, jsme první třetině dominovali pozornou defenzivou a rychlým přechodem do útoku. Dali jsme gól v přesilovce i při hře pět na pět. Myslím si, že jsme v této části hry mohli jít i do většího vedení. Stejně jsme nastoupili i do druhé třetiny, do prvních pěti minut. Ale pak jsme udělali nějaké chyby na modré čáře a domácí se dostali do svého obvyklého tlaku. Dostali jsme z něj ale jediný gól, a to po individuální chybě. Ve třetí třetině jsme přežili dvě oslabení, celý tým hrál velice obětavě, organizovaně v defenzivě... Za to musím celému týmu poděkovat. Honza Mičán se šance chopil excelentně. Že bude dnes v brance, věděl od čtvrtka, kdy jsme se na tom shodli s celým trenérským štábem. Šel chytat i na základě toho, jak výborně zvládl zápasy v přípravě, a znovu opakuji, že se toho dnes zhostil parádně. Zároveň si po tom velkém zápřahu odpočinul Pavel Jekel. Z tříbodového vítězství máme samozřejmě radost.

Aleš TOTTER – LHK Jestřábi Prostějov: První třetinu jsme dvě, tři minuty začali dobře. Pak ale děláme chyby v útočném pásmu a faulujeme. V první části jsme byli všude ti druzí a pustili jsme soupeře do vedení 2:0. Ve druhé třetině jsme se začali prokousávat přes střední pásmo. Za druhou ani třetí třetinu nemám týmu co vytknout. Stačilo to bohužel jen na jeden gól. Naše střelecká nemohoucnost je špatná, neproměňujeme šance. Dnes rozhodly speciální formace. My jsme nedali gól v přesilovce, a naopak jsme dostali v oslabení. Přesilovky soupeř vyhrál 1:0, no a nám ten jeden gól chyběl. Je to škoda. Potřebujeme vydržet do středy, protože máme hodně hráčů nachlazených. Někteří hráči dnes hráli pod injekcemi. Jsem ale rád, že i tak jsme dokázali potrápit suverénního lídra soutěže. Bohužel nám to nic nepřineslo. Počítají se jen body a s tím nejsme spokojení.