BEN – TRE 3:2 – Třebíč prohrála v Benátkách brankou z osmapadesáté minuty

T ř e b í č - Poslední kolo základní části bylo velice napínavé do závěrečných hvizdů duelů od 17:30 hodin, a protože Znojmo získalo proti Berounu plný počet bodů za vítězství 1:0, když se v čase 59:37 trefil Staněk, je o osmičce nejlepších rozhodnuto. Horácká Slavia v Benátkách dlouho vedla 2:1, když ji poslal v šestadvacáté minutě do vedení Lukáš Sláma, jenže o jednobrankový náskok Třebíč přišla a dvě minuty a osm vteřin před třetí sirénou pak navíc inkasovala třetí branku a nezískala tak ani jeden bod.

30.kolo, pondělí 20.12.2010
BNJ BNJ
3:21:1, 0:1, 2:0
Branky a nahrávky: 18. Jech, 48. Loskot (Štich), 58. Klimt (Loskot) - 14. Vondráček (Zahradník, Čech), 26. Sláma (Obdržálek). Rozhodčí: Přikryl - Goňa, Obadal. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 303. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Kolmann, Bendík, Vála, Pavlů, Ulrych, Štich, Kajínek - Kica, Loskot, Bárta, Kopic, Urban, Pabiška, Klimt, Špaček, Skořepa, Jech, Krejčík, Nevyhoštěný, Weiss.
SK Horácká Slavia Třebíč: Francouz - Kadela R., Kania, Sláma, Ostrčil, Hrbáček, Dudáš, Malinský, Bulička - Vondráček, Dolníček, Nahodil, Dočekal, Zahradník, Čech, Laš, Ostřížek, Burian, Vítek, Obdržálek, Přibyl.

Utkání posledního kola základní části začalo první velkou šancí v polovině 4. minuty. Třebíčská obrana se rozestoupila a mezi ni se vřítil Michal Bárta a uháněl sám na Francouze. Na dlouhý blafák si mladý brankář počkal a vyrážečkou jej odrazil mimo tři tyče. Poté byl vyloučen hostující Přibyl, jenže ve vlastním oslabení na útočné modré čáře chyboval Kolmann a Marek Laš toho mohl využít k samostatnému úniku. Nakonec tísněn Michalem Pavlů zakončoval slabě a gólman Stejskal touš pokryl. Vlnu vzruchu přinesla 11. minuta utkání, kdy Ostřížek nebezpečně pálil na benáteckou klec. Brankáři Stejskalovi vypadl puk z lapačky a dorážející Burian nasměroval svou střelu do tyčky. Iniciativu v této části první třetiny převzali hosté z Horácka a byli za to také odměněni vedoucí brankou. Zahradníkův pokus z kruhu ještě Stejskal vyrazil do zadního mantinelu, odkud se naposedný puk odrazil do předbrankového prostoru, kam si sjel Tomáš Vondráček a otevřel gólový účet - 0:1. Vyrovnání Benátek přišlo jak blesk z čistého nebe. Po nenápadné akci střílel Ctibor Jech a Francouz si vybral slabší chvilku, když mu tento pokus prošel až do sítě - 1:1.

Také druhá perioda začala obrovskou příležitostí středočeského celku. Josef Skořepa dostal přihrávku na vrchol brankoviště a byl zcela sám před brankou. Svou střelu ovšem nasměroval do lapačky Pavla Francouze. Benátečtí zasypali Francouze sprškou střel, z nichž za zmínku rozhodně stojí další šance Michala Bárty. Kus černé gumy po jeho gólovce zůstal ležet jen pár centimetrů před brankovou čárou, odkud ho odpálil do bezpečí obránce Dudáš. Paradoxně v době benáteckého tlaku hosté přidali svou druhou branku. Od modré čáry pálil Lukáš Sláma a Jiří Stejskal nedokázal reagovat - 1:2. Vyrovnat mohl Loskot, ale provětral Francouzovu lapačku. Ve 35. minutě se Třebíčským naskytla možnost hrát dvojnásobnou přesilovku za vysokou hůl Loskota v obličeji Dolníčka. Jenže Horácká Slavia se čtyřminutovou přesilovkou naložila velice prachbídně. Po jejím skončení měl navíc práci Francouz, protože po zaváhání Malinského jel sám na bránu Bárta, jenže znovu neproměnil.

Nejenom Michal Bárta, i Josef Skořepa měl v pondělním podvečeru několikrát velice blízko brance, ale nebylo mu přáno. Při dalším samostatném nájezdu, tentokrát ze 45. minuty, opět ztroskotal na dobře chytajícím Pavlu Francouzovi. Benátky zatlačily na pilu, v šanci opět Skořepa, jeho teč skončila těsně vedle pravé tyčky. Ve 48. minutě už přišlo vyrovnání. David Štich od modré čáry našel hůl volného Marka Loskota, jenž usměrnil puk do hostující klece - 2:2. Vstřelená branka vlila Benáteckým krev do žil a tlak ještě vzrostl. Hostující hráči se měli co ohánět, aby dokázali udržet nerozhodný stav. Trenér Pokorný si vzal i oddechový čas s cílem otupit tlak domácích. A time-out Třebíči pomohl. Obrovský závar incioval Přibyl, po jehož střele se ještě puk několikrát odrazil a nakonec ho tygřím skokem ukryl do lapačky Stejskal. Když už se zdálo, že zápas dospěje do prodloužení, našlápl na modré čáře nejzkušenější hráč v benáteckých barvách Tomáš Klimt a v samostatném úniku nasměroval kotouč mezi Francouzovy betony - 3:2. Benátky tak obrátily skóre a Horácké Slavii v tu chvíli moc času na vyrovnání nezbývalo. Ani krátká power-play už změnu skóre nepřinesla, a tak Benátky braly všechny tři body.

Luděk Škaloud, asistent trenéra HC Benátky:
Musím říct, že dneska jsme si tři body zasloužili. Šli jsme tomu naproti naší aktivní hrou. Přesto, že se zápas nevyvíjel dobře, od začátku jsme stále o gól prohrávali, tak mužstvo prokázalo dobrou morálku a šlo za vítězstvím. Hráli jsme důrazně a aktivně. Nakonec se nám podařilo vyrovnat a dvě minuty před koncem dát vítězný gól. Za aktivitu si to hráči určitě zasloužili. Mužstvo je potřeba pochválit, protože to byl týmový výkon. Hráči odevzdali všechno, co v nich je. Z dnešního zápasu jsou tři body důležité. Je dobré, že i s Třebíčí, se kterou ještě budeme hrát, máme aktivní bilanci. Znovu říkám, zápas byl těžký, o to větší máme radost ze tří bodů.

Kamil Pokorný - SK HS Třebíč: První třetina nebyla z naší strany špatná, kontrolovali jsme hru soupeře a dali jsme i vedoucí branku. Bohužel před koncem třetiny jsme inkasovali vyrovnávací gól. Ve druhé třetině soupeř naznačil zlepšený výkon, šel herně nahoru, agresivně dohrával souboje a šel po nás. Nám se ale podařilo dát vedoucí gól, čímž jsme tlak domácích trochu přibrzdili. Ve třetí části domácí vyvinuli obrovský tlak, kterému jsme dlouho odolávali, vzali jsme si i oddechový čas ke zklidnění hry. Za stavu 2:2 jsme měli velkou šanci, domácí brankář ji ale zátračně chytil, pak jsme po velké individuální chybě dostali gól na 3:2. Neříká se mi to lehce, ale domácí si za ten tlak ve třetí třetině výhru zasloužili, víc ji dnes chtěli. My jsme nehráli úplně v pohodě, někteří hráči nepodali takový výkon jako v jiných utkáních.