JUN: TRE-SPA 3:4 - Štěstěna se přiklonila na stranu Sparty

T ř e b í č - Bojovný zápas osmifinále play-off extraligy juniorů viděl Zimní stadion Města Třebíče. Úvodní část přinesla skvělý hokej okořeněný dvouminutovkou se čtyřmi brankami. Domácí góly prvé části dali Popela a Klíma. Ve druhé třetině byli domácí mírně aktivnější, z čehož vyplynula branka Lukáše Dostála. Sparta stihla šťastným zásahem Mrni vyrovnat. Závěrečná část hry přinesla opatrnou bitvu. Šachy obou trenérů rozhodla dvojnásobná přesilovka hostů, při které si přihrávku Rybeckého srazil do vlastní sítě domácí bek. Domácím se přes veškerou snahu i hru bez brankáře vyrovnat nepodařilo.

OF1, úterý 26.2.2008
3:42:2, 1:1, 0:1
SPA SPA
Branky a nahrávky: 9. Popela (Klíma), 12. Klíma (Dvořák), 28. Dostál (Vítek, Kundela) - 11. Slaba (Morkes, Hájek), 12. Rybecký (Mrňa), 35. Mrňa (Pacovský), 53. Rybecký (Hanzl). Rozhodčí: Polák - Guth, Rittich. Vyloučení: 8:7, navíc Jaroš, Klíma (oba Třebíč) 10 minut osobní trest. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 550. Střely na branku: 25:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4.
SK Horácká Slavia Třebíč: Burgr (12. Ondrůj) - Vlašín, Rajský, Popela, Jaroš, Dvořák, Kadela E. - Němec, Dostál, Vítek, Dočekal, Kesner, Nahodil, Jánský, Kundela, Burian V., Fila, Klíma, Kadela E., Kejda, Burián.
HC Sparta Praha: Novotný - Vošmik, Kořínek, Švácha, Hanzl, Sem, Čížek, Husák - Rybecký, Pacovský, Kafka, Slaba, Morkes, Hájek, Sladký, Forman, Mrňa.

Zápas začal ve strhujícím tempu na obou stranách. Do první velké šance se dostali Sparťané ve 4. minutě. Mrňa uháněl sám na Burgra. S ránou na vyrážečku si domácí gólman poradil. V téže minutě docílili hosté branky, která nebyla uznána, protože padla po odpískání. Za minutu se domácím naskytla bez osmi vteřin dvouminutová početní převaha dvou mužů v poli. Horáci nebyli schopni kloudné akce a přesilovku trestuhodně promrhali. Následnou hru v oslabení už hosté neubránili. Lukáš Popela otevřel v čase 8:33 brankový účet utkání – 1:0. Na branku domácích se hned v zápětí snažil odpovědět Slaba, jenže svůj slalom nezakončil. V polovině úvodní třetiny pykal Vlašín za hákování, když Jan Slaba poslal puk do brankoviště pod Burgrovy brusle a srovnal – 1:1. O necelou minuty později už Sparta vedla. Protiútok 2 na 1 vedl Mrňa, jehož přihrávku usměrnil Lukáš Rybecký pod horní tyč – 1:2. Domácí trenéři po druhé obdržené brance poslali do branky Petra Ondrůje. Ani Sparta se z vedení dlouho neradovala. Za 43 vteřin prostřelil Novotného Jakub Klíma - 2:2. V následujících minutách si Sparta dvakrát zahrála přesilovku, kterou domácí dobře ubránili. Za zmínku stojí střela Pacovského od modré čáry a následný semafor Ondrůje. V 19. minutě nejprve nebezpečně tečoval Mrňa, na druhé straně spálil obrovskou šanci Vítek. Po první části svítil na ukazateli skóre stav 2:2.

Na začátku druhé části dohrávala Sparta přesilovku, díky které se dostala do mírného tlaku. Mrňa ani Sem na domácího strážce svatyně nevyzráli. Třebíč se poté vzpamatovala z útlumu. Hráči předváděli divákům rychlý a pohledný hokej. Domácí si vytvořili několik dobrých příležitostí. Nahodil puk za záda Novotného neprotlačil, ani rychlý přechod přes střední pásmo v podání dvojice Němec-Klíma branku nepřinesl. Ve 28. minutě zatáhl kotouč před branku Kundela, puk se ve zmatku před brankou objevil před volným Lukášem Dostálem, jenž nekompromisně zavěsil touš do sítě – 3:2. Uplynulo dalších dvacet vteřin hry, když hlavní rozhodčí Polák nařídil velmi přísné trestné střílení za podražení Jaroše. Exekutorem penalty byl Pavel Mrňa, ale svou kličku do forhendu přetáhl. Domácí se snažili přidat uklidňující branku, leč marně. Ve 31. minutě vyslal tvrdou ránu z voleje Pacovský, Ondrůj svým levým betonem puk fantasticky vyrazil do rohu. Za minutu tečoval aktivní Dostál střelu Popely. Kotouč skončil těsně vedle levé tyčky sparťanské svatyně. Ve 34. minutě pykal domácí Popela za krosček a sledoval, jak se přihrávka Pavla Mrni odráží od jeho kolegů v obraně za Ondrůjova záda – 3:3. Třebíč měla ještě dvě dobré příležitosti, ale Nahodil ani Burian s nerozhodným stavem nepohnuli.

Po přestávce vyprášil betony domácího gólmana Kafka. Za dvě minuty pokoušeli štěstí Vítek s Klímou. Ve 45. minutě se až před Ondrůje protáhl Rybecký, ale ten jeho blafák chytil. Poslední část přinesla taktickou bitvu. Tempo zápasu viditelně opadlo. Obě mužstva nechtěla udělat chybu. V jedné z mála akcí hasil požár před svou brankou Ondrůj po průniku Formana, na druhé straně neuspěl Jaroš s dorážejícím Burianem. O osudu utkání rozhodla celé dvě minuty trvající přesilovka Sparty 5 na 3. Když už to vypadalo, že se domácí zdárně ubrání, namířil Lukáš Rybecký přihrávku do Popelových bruslí a kotouč se šťastně pro hosty odrazil do domácí branky za bezmocného Ondrůje – 3:4. Domácí se vrhli do útoku s cílem alespoň vyrovnat. Při hře bez brankáře trefil v největší šanci Kundela spojnici břevna a tyče.

Sparta se ujala vedení 1:0 na zápasy. Horácká Slavia se ve čtvrtek pokusí vyhrát druhé utkání a vynutit si třetí rozhodující v pátek.

David Volek – HC Sparta Praha: „Na domácí jsme vlétli v prvních patnácti minutách. Myslím, že to nečekali. Ve druhé části byli lepší domácí. Důležité bylo, že Třebíč v zápase nikdy dlouho nevedla. Musím kluky pochválit za skvělý týmový výkon.“

Štěpán Oberreiter – SK Horácká Slavia Třebíč: „Věděli jsme, že Sparta je kvalitní mužstvo a dobře jsme se na ni připravili. Ten zápas se tak odvíjel. Někdy je štěstí vrtkavé a tentokrát ho měla Sparta, protože jsme dostali tři vyloženě ušmudlané góly. Těžko se po takových gólech mančaft zvedá, ale kluci bojovali až do konce. Snažili jsme se to urvat i v power-play, ale štěstěna se od nás odvrátila, dali jsme tyčku v poslední minutě. Viděli jsme naprosto vyrovnaný zápas, jen Sparta měla větší štěstí.“