Parádní obrat! Třebíč nedala Benátkám šanci a zvítězila na jejich ledě 6:2

T ř e b í č - Skvělý zápas mají za sebou třebíčští hokejisté. Ti sice prohrávali na ledě Benátek nad Jizerou 0:2, pak ale zaveleli k parádnímu obratu, který se nakonec zastavil až na skóre 6:2 pro Horáky. Opět řádila první útočná řada, Lukáš Nedvídek zaznamenal dva góly, Michal Vodný s Martinem Šťovíčkem pro změnu asistovali. Dva přesné zářezy do černého si připsal rovněž Petr Kratochvíl.

38.kolo, pondělí 6.1.2020
BNJ BNJ
2:62:2, 0:1, 0:3
Branky a nahrávky: 5. Jiruš (Buchtela), 8. Najman (Pabiška) - 12. Šťovíček (Vodný), 17. Nedvídek (Vodný, Šťovíček), 40. Kunc (Glover, Nedvídek), 42. Kratochvíl (Glover, T. Havránek), 48. Nedvídek (Vodný, Nedbal), 57. Kratochvíl (Bittner, Michálek). Rozhodčí: Jaroš, Sýkora - Axman, Flegl. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 215. Střely na branku: 26:30. Průběh utkání: 2:0, 2:6.
HC Benátky nad Jizerou: Žajdlík – Hampl, Kolmann, Bukač, Kovář, Buchtela, Aubrecht, Žůrek – R. Duda, Chrtek, Klapka – Pabiška, Najman, D. Špaček – Jiruš, A. Dlouhý, Wiencek – Křepelka, Šafařovský, Drábek.
SK Horácká Slavia Třebíč: Do. Svoboda – Nedbal, Jenáček, Glover, V. Čejka, Hort, Kowalczyk, Padrnos – Šťovíček, Nedvídek, Vodný – P. Kratochvíl, Bittner, Michálek – T. Havránek, Tadeáš Král, Malec – Ferda, Podlaha, Kunc.

Důležitý zápas na ledě Benátek nad Jizerou absolvoval v třebíčském dresu už také uzdravený zadák Martin Padrnos. Začátek střetnutí zastihl v lepším rozpoložení bílé hvězdy. Svižnou střelu předvedl Petr Kratochvíl, pěkný individuální průnik ukázal rovněž Šťovíček, ale ani jedna z těchto situací gólem v síti mladičkého Matěje Žajdlíka neskončila. A tak přišel po pěti minutách základní hrací doby trest. Horáci špatně střídali, díky čemuž se do mezikruží dostal nikým nehlídaný Vojtěch Jiruš, který poslal přesnou střelou Benátky do vedení 1:0. Družina Radka Nováka chtěla brzy odpovědět, to se jí ale nepovedlo – právě naopak. Osmá minuta přinesla velký závar před Dominikem Svobodou, vítězně z něj nakonec vyšli domácí, kteří se dostali zásluhou důrazného Adama Najmana do vedení 2:0. Gólman Svoboda byl mimo ideální brankářský postoj, čehož benátecký útočník beze zbytku využil. 2:0. Zkázu Třebíče mohli domácí dokonat během následné přesilové hry. Za katr si šel odpočinout Ladislav Bittner. Třebíčští však s nasazením maximální obětavosti zvládli nepříjemné momenty bez úhony. Ba co víc. Prakticky hned po konci Bittnerova trestu předvedla parádní kombinaci první útočná formace Horáků. Na jejím konci stál zakončující Martin Šťovíček, jehož vybídl ke skórování milimetrově přesným pasem Michal Vodný. 2:1. Následně byl vyloučen Ondřej Chrtek, přičemž na trestné lavici dlouho nepobyl. Zodpovědnost na sebe vzal Lukáš Nedvídek. Další člen elitního útočného komanda Třebíče seřídil svá mířidla dokonale, jeho utěšená rána z pravého kruhu zapadla přesně za bezmocného Matěje Žajdlíka. 2:2. Začínalo se proto od začátku. Zajímavý uragán rozjela před benáteckou svatyní čtvrtá útočná formace, avšak Kunc s Ferdou kus černé gumy za čáru neprotlačili. Na druhé straně zahrozil jedovatou střelou nestárnoucí veterán Duda. Dominik Svoboda si však poradil. Více se toho už během první periody neodehrálo. Oba celky šly proto do kabiny za nerozhodného stavu 2:2.

Hned na počátku druhého dějství byl vyloučen Radek Duda. Třebíčí se tak otevřela ideální příležitost k dokonání obratu ve skóre. První přesilovková lajna se okamžitě usídlila před Matějem Žaljdlíkem. Pálili Nedbal, Šťovíček nebo Vodný. Brankář domácích si chvílemi musel připadat, jak u Verdunu, ošemetné momenty nicméně i díky patřičné dávce štěstí dokázal přestát. V závěru početní výhody třebíčští chybovali na modré čáře, načež se Benátky dostaly do přečíslení 2/1. Zakončoval Daniel Špaček, řada domácích příznivců už zvedala ruce nad hlavu, to jen do chvíle, kdy si uvědomili, že touš zůstal ve výstroji Dominika Svobody. Čtyřiadvacetiletý maskovaný muž se roztáhl na čáře, jak široký, tak dlouhý, čemuž puku v cestě do brány zamezil. Solidní výkon i nadále předváděl třebíčský útok složený z benjamínků. To potvrdil Michal Kunc, který prokličkoval útočným pásmem jako mrštná lasička, aby mohl přihrát na modrou čáru Karlu Nedbalovi. Třebíčský zadák vyslal ránu z voleje, ta se ale neujala. Rodák z Čáslavi posléze ukázal, že si dokáže znamenitě plnit taktéž defenzivní úkoly, když ukázkově odzbrojil na velkou šanci číhajícího Vojtěcha Jiruše. Velkou nepříjemnost přinesla bílým hvězdám minuta s pořadovým číslem 32. Rozhodčí totiž ocenil nedovolený zákrok Ladislava Bittnera hned čtyřmi trestnými minutami. Před Třebíčí tak stály pořádně krušná čtyřminutovka. Je však třeba říci, že si s ní naši hráči poradili na výbornou. Aktivní obrana dělala Benátkám nemalé problémy a co už na Dominika Svobodu prošlo, to třebíčský brankář neomylně zpacifikoval. Dlouhá početní výhoda benáteckých hokejistů tedy změnu stanu nepřinesla. Chvíli po jejím vypršení zažil pořádně bolestivou chvilku Martin Šťovíček. Produktivního útočníka zasáhl letící puk přímo do obličeje, člen prvního útoku chvíli ležel na ledě, načež odešel za pomoci svých spoluhráčů do kabiny. Na ledě po něm zůstaly krvavé stopy, což značilo, že bez šití se tato situace neobejde. Poslední minuta prostřední třetiny znamenala velkou radost mezi všemi třebíčskými hráči i fanoušky. Michal Kunc. potvrdil svůj kvalitní výkon pohotovým zakončením, které znamenalo třebíčské vedení 3:2. Právě tohle byl stav, který svítil na výsledkové tabuli po uplynutí 40 minut hry.

Třetí perioda začala přesilovkou bílých hvězd, která byla rychle využita. Petr Kratochvíl dostal ideální nahrávku na pravý kruh od Martina Šťovíčka a bleskurychlou střelou z pokleku na bližší tyč překonal Matěje Žajdlíka. 2:4. Družina Radka Nováka a Jaroslava Barvíře pokračovala i po gólu na 4:2 v aktivní hře, což Benátkám znemožňovalo jakékoli snahy o zdramatizování zápasu. Právě naopak. V osmačtyřicáté minutě se o slovo opět přihlásila první útočná formace. Rychlé přečíslení 3/2 vyřešil Michal Vodný chirurgicky přesnou přihrávkou na. Lukáše Nedvídka a zkušenému útočníkovi už stačilo pouze nastavit hokejku. Druhá branka v utkání třebíčského forvarda s číslem devět znamenala vedení souboru z Vysočiny 5:2. S ojedinělou šancí Benátek přišel Najman, jehož rána z kruhu pouze vyprášila náruč Dominika Svobody. Závěr zápasu se nesl spíše v duchu osobních soubojů. Ty byly často velmi ostré, obzvláště ze strany domácích hokejistů. Horáky to ale nevykolejilo. S přibývajícím časem bylo totiž stále více jasnější, že všechny tři body dnes poputují na Vysočinu, a tak se zbytek střetnutí dohrával už prakticky pouze z povinnosti. I přesto mohly padnout ještě další branky. Blízko k ní byl například Tadeáš Král. Ten pálil tvrdě, jenže Matěj Žajdlík si tentokrát poradil. To už neplatilo o šanci Petra Kratochvíla. Šikovný forvard dostal gól doslova na stříbrném podnose od Ladislava Bittnera, přičemž se nemýlil. 6:2. Víc už se toho v zápase nestalo. Třebíč si proto díky výhře 6:2 připsala zasloužené tři body.

Autor reportáže: Pavel Mandát

Valdemar Jiruš - HC Benátky nad Jizerou: Hodně nás srazil gól, který jsme inkasovali ve druhé třetině do šatny, a také samozřejmě nevyužitá čtyřminutová přesilovka. Soupeř využil tři přesilové hry, my již nenašli fyzické ani morální síly, abychom utkání zvrátili. Samozřejmě nás to mrzí, protože doma nechceme ztrácet body. Před sebou máme spoustu utkání, na které se musíme připravit.

Radek Novák - SK Horácká Slavia Třebíč: Měli jsme poměrně slušný vstup do utkání, poté ale přišla hluchá pasáž, která začala katastrofálním střídáním. Obdrželi jsme dvě branky, které s námi trochu otřásly. Do konce první třetiny jsme se dokázali vrátit do utkání a srovnat stav. Naše hra byla kvalitní a měla i tempo. Jsme rádi, že jsme utkání zvládli a že jsme vyhráli.