TRE-KOM 3:0 - Výborný výkon přinesl Třebíči po dlouhé době plný počet bodů

T ř e b í č - Horácká Slavia si na vlastním ledě uchovala proti brněnské Kometě stoprocentní bilanci, když ji po odpovědném výkonu přehrála 3:0. Důležitým základem pro vítězství byl rychlý gól Lukáše Valka ve druhé minutě. Koncem první třetiny skóroval ještě Sobotka. Ve druhé třetině branka nepadla a přestože Kometa ve třetí třetině zlobila, konečné vítězství v závěrečné třetině potvrdil brankou Míka. Výborným výkonem se prezentoval rovněž brankář Filip Luňák.

18.kolo, pondělí 1.11.2004
3:02:0, 0:0, 1:0
KOM KOM
Branky a nahrávky: 2. Valko (Topol), 19. Sobotka (Svačina), 57. Míka (Škoda). Rozhodčí: Vlček - Bejček, Zídková. Vyloučení: 4:6, navíc Appel (KOM) 10 minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 890.
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Míka, Kučný - Horák, Kališ - Svačina, Hrbáček - Duben, Čížek - Fryauf, Žiška, Škoda - Topol, Oliva, Valko - Wolf, Sobotka, Caha - Kubiš, Čech, Šulc.
HC Kometa Brno: Rech (19.Maláč) - Mikel, Staněk - Elsner, Lhotský - Chvojka, Karlíček - Vyrůbalík, Šulc - Navrátil, Brančík, Černý - Nohel, Baranyk, Moskal - Appel, Šebek, Hladký - Meluzín.

Do utkání vlétly oba celky s velkým odhodláním: Třebíčští chtěli před vlastním publikem již bezpodmínečně bodovat, neboť od 18. září neokusili na domácím ledě sladkou chuť vítězství a tudíž i bonbónů Slavia; Brněnští naopak chtěli potvrdit roli favorita, podtrženou Romanem Meluzínem v sestavě.
Hned v padesáté sekundě se na Luňáka řítila smršť v podobě Černého a dorážejícího Lhotského. Domácí kontrovali o dalších padesát sekund později a mnohem úspěšněji! Hráči Komety šli nedůsledně po puku na své modré čáře, toho se zmocnil Topol a bez okolků napálil přímo na gólmana Recha. Pohotově najíždějící Valko čepelí hole před Rechem střelu usměrnil přesně mezi betony a Horácká Slavia šla do tolik potřebného vedení – 1:0. Další šance na obou stranách jen pršely, ale chyběla tolik důležitá koncovka. Nicméně se duel rozehrál do velkého tempa. Domácí publikum mohlo například tleskat velmi aktivnímu triu Sobotka-Wolf-Caha: v sedmé minutě Sobotka srdnatě zabojoval za brankou, nahodil dopředu Wolfovi, ale ten byl tísněn pozornou brněnskou obranou. Hned na to na druhé straně ohrozil domácí svatyni Meluzín, ale Luňák jeho nebezpečný pokus vykryl. Vzápětí však přišly první nečisté zákroky a hlavní sudí začal trestat; chvíli se hrálo i ve čtyřech na obou stranách, ale ani jeden z celků si nevypracoval vážnější šanci. Zato při dalším vyloučení, tentokrát třebíčského Svačiny Brňané před Luňákovou brankou sevřeli kleště. Do jasné šance se dostal Vyrúbalík, ale po jeho dorážce Luňák bezpečně puk zalehl. I nadále se vylučovalo, až se nakonec při hře čtyři na čtyři minutu před koncem třetiny prosadili Třebíčští. Svačina bekhendem vystřelil, Rech pouze vyrazil před Sobotku a ten dalším bekhendem nedal nejistému gólmanovi šanci – 2:0. Po této brance se Rech nechal vystřídat Maláčem.

K výhře pomohl i bezchybný výkon třebíčského gólmana Filipa Luňáka.

Do druhé třetiny tedy mohli nastoupit o něco klidnější domácí. Kometa však začala stupňovat tlak, navíc umocněný vyloučením Valka. Záhy však na druhé straně pykal Appel. Přesilovky však zatím stále nejsou platnou zbraní Horácké Slavie, takže se Brňané velice úspěšně bránili. V polovině utkání Třebíčští byli aktivnější, šance střídala šanci, nicméně vždy ztroskotávaly na houževnaté brněnské obraně a pozorném Maláčovi. Velmi horko však bylo před Luňákem v 31. minutě, kdy se hosté usadili v útočném pásmu, Lhotský tvrdě pálil od modré, Baranyk příkladně dorážel na hranici brankoviště, Luňák v souboji dokonce přišel o hůl, ale vše pro domácí nakonec dopadlo bez následků. Druhou půli třetiny zase otěže víceméně převzala Kometa, avšak ač oba celky hrály velmi aktivně, vždy chybělo ono potřebné přesné zakončení. Minutu před druhou sirénou tutovou šanci spálil osamocený Roman Meluzín, kterému zpoza brány přesně nahrával Moskal – Luňák byl na místě. Na druhé straně ještě vyslal obránce Kučný do akce Žišku, tomu ale nikdo ve vhodnou chvíli nenajel na přihrávku. Druhá část hry skončila tedy bezbrankově.

Třetí třetinu začali opět aktivně Brňané. Horácká Slavia kontrovala velice nadějnou kombinací: Valko v útočném pásmu z rohu přesnou křižnou přihrávkou našel na modré Kališe, který ihned vyslal dělovku na Maláče. Ten pouze vyrazil, ale zarputilého Valka od puku obránci Komety stačili odstavit. Pátá a šestá minuta probíhala za smrtícího tlaku hostí: nejprve Šebek nebezpečně za Luňákovou brankou operoval s pukem, jejž vyslal dopředu na Hladkého. Luňák však byl vždy pozorný a s pomocí obránců likvidoval nebezpečné akce Komety. Útok stíhal protiútok a publikum v třebíčské aréně si konečně přišlo na rychlý a bojovný hokej. Karlíček těžkou dělovkou prověřil Luňáka od modré, ale ten dnes měl svůj den a jeho lapačka pracovala bezchybně. Horácká Slavia navíc pečlivě bránila modrou čáru, takže mnohé brněnské útoky končily právě na hranici útočného pásma. Přesto však ještě dosud nic nebylo rozhodnuto. Naděje Komety však pohasla při vyloučení Karlíčka. Začátek oslabení se sice hostům velice dařil a už se zdálo, že i tuto početní výhodu Třebíčští opět utopí. Jeden z posledních pokusů o nahození však v rohu příkladně vybojoval Škoda, přesně našel na modré obránce Míku, ten na nic nečekal a vypálil směrem na bránu. Maláč měl poněkud zakrytý výhled, takže puk potřetí rozvlnil síť hostí – 3:0. Necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny tak domácí prakticky rozhodli utkání. Wolf ještě čtvrtminutu před sirénou v pěkné akci poznamenal boční konstrukci Maláčovy branky, avšak stav zůstal nezměněn.

Svatopluk Číhal (trenér HC Kometa Brno): "Hodnotit je těžké - už jsme v Třebíči poněkolikáté a ještě jsme tu nedali snad ani branku. Myslím si, že jsme nastoupili do utkání velmi profesorsky; hráči si snad mysleli, že to půjde samo, když se podívali na tabulku. Já jsem je na to upozorňoval, ale nepomohlo to. Po první třetině, kdy jsme inkasovali dva góly, už se jakoby chtělo, ale bohužel… totální střelecká impotence, i když jsme si nějaké ty šance vypracovali. V každém případě Třebíči blahopřeji k vítězství, protože si body zasloužila. Chtěli vyhrát, bojovali a více šli za vítězstvím."

Josef Horešovský (trenér SK HS Třebíč): "Pro nás to utkání znamená na jednu stranu málo, na jednu stranu hodně. Málo znamená v tom smyslu, že jsme získali "pouze" tři body a jsme tedy stále poslední. Na druhou stranu hodně znamená to, že jsme vyhráli, že jsme dokázali utkání vybojovat, což je důležité. Doufám, že stopy toho, jak se o vítězství bojuje, zůstanou; a že se to přenese do dalších utkání. Filip Luňák nás podržel, protože tam byly pasáže, kdy jsme se dostali pod veliký tlak; bylo tam spousta šancí soupeřových útočníků a Filip to všechno vychytal, takže to je od něho parádní výkon."