Třebíčští vydřeli další cenný bod, v utkání s Prostějovem padli v prodloužení

T ř e b í č - Poslední zápas třetí čtvrtiny mají za sebou hokejisté Horácké Slavie. Utkání s Prostějovem nakonec získali další cenný bod do velice vyrovnané tabulky. Domácí byli v první třetině jasně lepším a aktivnějším týmem a zaslouženě šli do vedení brankou z hole Jakuba Malého. Jenže už o dvě minuty později bylo vyrovnáno, po vyhraném buly v obranné třetině Třebíče se prosadil Jan Veselý. V poslední minutě první třetiny poslal svůj tým do vedení agilní Matěj Psota tečí Furchovy střely a vše vypadalo nadějně. Ještě lepší to bylo v páté minutě druhé periody, kdy prostějovské obraně pláchl Radim Ferda a zvýšil na 3:1. Prostějov poté převzal iniciativu a ve dvacáté šesté minutě snížil na 3:2 šikovnou tečí Vilém Burian. Tento stav vydržel až do osmapadesáté minuty, kdy Slaninovi sklouzl puk z hole a prošel nešťastně pod betonem domácího brankáře - 3:3. Šlo se tedy do prodloužení. V něm domácí nevyužili samostatný únik a tak přišel trest v poslední minutě nastaveného času, kdy se prosadil hostující Poledna a rozhodl o zisku dvou bodů pro hostující celek. K dalšímu utkání zajíždí Třebíčští v sobotu na Slavii do Prahy a doma se pak představí ve středu 25. ledna v utkání proti Přerovu.

39.kolo, středa 18.1.2023
3:4p2:1, 1:1, 0:1 – 0:1
PRO PRO
Branky a nahrávky: 9. Malý (Bořuta, Tureček), 20. Psota (Furch, Dočekal), 25. Ferda (Bořuta) – 11. Veselý (Vlach), 26. V. Burian (Poledna, Illéš), 58. Slanina (Ostřížek, Bartko), 65. Poledna (Illéš, Jandus). Rozhodčí: Micka, Květoň – Kráľ, Blažek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 836. Střely na branku: 25:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:4.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel – Tureček, Bořuta, Furch, Forman, Fajmon, Poizl – Psota, Bittner, Dočekal – Ferda, D. Michálek, Holec – I. Sedláček, Malý, Vodný – Krliš, Mat. Svoboda, Michalčuk.
LHK Jestřábi Prostějov: Němeček – Valenta, Hamšík, Bartko, Staněk, Pěnčík, Poledna – Veselý, Vlach, Jiránek – Illéš, Ostřížek, V. Burian – Jansa, Venkrbec, Slanina – Maruna, Hašek, Jandus.

Utkání mezi Třebíčí a Prostějovem začalo pěkně zostra, první velkou šanci připravil už po minutě hry Radim Ferda Davidu Michálkovi, ránu třebíčské dvanáctky však zpacifikoval Josef Němeček. Totéž platilo o vyložené tutovce Jakuba Malého, které Němeček nastavil vyrážečku. Třetí velkou příležitost Horáků během úvodní pětiminutovky měl na hokejce Holec, jenže ten netrefil zařízení. Poté se osmělil také soupeř, bombu Jana Veselého vyrazil Pavel Jekel ramenem. Čas 08:55 přinesl první branku zápasu, Jakub Malý hledal křižnou přihrávkou Ivo Sedláčka, přičemž jeden z bránících hráčů Prostějova puk smolně nasměroval do sítě. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat, o necelé dvě minuty později vyhrál Roman Vlach buly v útočném pásmu, posunul puk na nikým nehlídaného Jana Veselého, který už měl snadnou práci 1:1. Přesto šli Horáci ještě před první sirénou znovu do vedení. Když na kostce nad ledem svítil čas 19:46, vypálil od modré čáry Michal Furch a jeho ránu usměrnil chirurgicky přesnou tečí za Němečkova záda Matěj Psota.

Také druhé dějství odstartovalo svižně. Hned v jeho úvodu mohl snížit prostějovský Tomáš Jiránek – neuspěl. Následovalo vyloučení Tomáše Valenty a přesilovka pro Třebíč. Ačkoliv se početní výhoda borcům v bílém tentokrát herně nedařila, dokázali v ní třebíčští i tak zvýšit svůj náskok. Antonín Bořuta vyslal do samostatného úniku Radima Ferdu, který zamířil přesně k tyči 3:1. Ani tenhle moment však Jestřáby nedostal do kolen, právě naopak. O necelou minutu později vystřelil od modré čáry Jakub Illéš, jehož projektil tečoval mimo Jekelův dosah Vilém Burian 3:2. Vyrovnat mohl o pár minut později Veselý, Pavel Jekel byl ale proti.

Třetí perioda přinesla takticky zodpovědný výkon Třebíče, Horáci se nikam nehnali, hlídali si defenzivu a vyráželi k rychlým brejkům. Jeden takový mohl v uklidňující gól přetavit Holec tomu ale proti Prostějovu zkrátka nebylo přáno. A tak vrhli hosté všechny zbylé síly do útoku. Nejprve pálil od modré Valenta, bývalý obránce Havířova či Zlína byl ke gólu blízko, nakonec se ale radovat nemohl. I tak se Prostějovští vyrovnání dočkali – na kruhu dostal až příliš volného místa Jan Slanina, kterému sklouzl puk z hle a nešťastně prošel pod betonem Pavla Jekela zápas do prodloužení.

V něm mohl rozhodnout Miroslav Holec. Samostatný únik třebíčského rutinéra ovšem Josef Němeček zneškodnil. Udeřilo proto na druhé straně, Jakub Illéš vybídnul k zakončení mezi kruhy Aleše Polednu, jenž svým ideálně mířeným pokusem rozhodl o tom, že bonusový bod tentokrát míří do Prostějova.

Autor reportáže Pavel Mandát

Aleš Totter po utkání TRE - PRO 3:4pp

Jaroslav Barvíř po utkání TRE - PRO 3:4pp

Jaroslav Barvíř – SK Horácká Slavia Třebíč: Dnes nás čekal velice silný soupeř, který má čtyři vyrovnané útoky se silnými a vysokými hráči. Myslím si, že první třetinu jsme byli mírně lepší a zaslouženě jsme ji vyhráli. Ve druhé jsme se pak dostali do dvoubrankového vedení na 3:1. Bohužel jsme rychle, asi do minuty dostali kontaktní gól na 3:2 a tam jsme vypadli z naší hry, kterou jsme chtěli hrát. Hodně jsme chybovali, nevěřili jsme si na puku a ztrát a situací, které jsme neměli zajištěné, bylo hodně. Soupeř měl snad pět gólových šancí a díky Pavlovi v brance jsme po druhé třetině drželi stav 3:2. Ve třetí třetině Prostějovu nezbývalo nic jiného než do nás jít. My jsme si toho byli vědomi, chtěli jsme to řešit jednoduše z obranného pásma, což se nám dařilo osmnáct minut třetí třetiny. Ta chyba dvě minuty před koncem pak ale stejně přišla a soupeř ji potrestal a srovnal na 3:3. V prodloužení jsme neproměnili samostatný nájezd a Prostějov byl v prodloužení šťastnější a bere dva body. My máme bod. Zápas nás stál hodně sil, soubojů bylo strašně moc a asi jsme byli vzadu i přetížení, proto přišla ta chyba navíc. Ale ten bod bereme, získali jsme ho v zápase se silným soupeřem.

Aleš Totter – LHK Jestřábi Prostějov: Domácí bilance Třebíče svědčí o všem, je to výborný tým v domácím prostředí. My jsme ji chtěli v první třetině porazit její horu, tím, že budeme vyčkávat ve středním pásmu, a tu první třetinu jsme prospali a zaslouženě jsme ji prohráli. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a líp jsme zacházeli s kotoučem. Získali jsme sebevědomí a neporazil nás ani ten gól v oslabení, které jsme hráli aktivně a soupeři jsme v něm nabídli samostatný nájezd. Bylo dobré, že jsme během chvilky zkorigovali na 3:2 a myslím si, že jsme začali být lepší. Domácí jsme nutili jen odhazovat puky do středního pásma. Samozřejmě víme, že jsou nebezpeční, mají dobré útočníky, ale řekl bych, že jsme kontrolovali hru. Ve třetí třetině jsme se do domácích tlačili a čas utíkal rychle. Za naši práci jsme byli odměněni, pořád jsme věřili... Over time nám moc nejde, stejně tak nájezdy, ale dnes jsme v prodloužení rozhodli, takže i to dodá sebevědomí. Bereme tady dva body s pokorou, protože tabulka je vyrovnaná, jsme rádi za zisk dvaatřiceti bodů ve třetí čtvrtině, postupně se zlepšujeme, ale musíme pracovat dál. Poslední čtvrtina rozhodne o tom, kde po základní části skončíme a jestli se dostaneme do play – off. Dnes jsme šťastní za dva body a domů se nám pojede zvesela.